O KRZYCHU KOLUMBIE I JEGO ZAŁODZE

Pakujcie walizy! Wyruszamy do Ameryki… bez wizy” – relacja z pikniku teatralnego.

Teatr Miejski w Gliwicach_ Wielcy mali odkrywcy_fot Aga SkowronekJeden dzień, a dwie podróże. Tak w przybliżeniu wyglądał z mojej perspektywy 11 czerwca 2017 roku.

W dodatku celem jednej z podróży (tej mniej przyjemnej, bo środkiem transportu był samochód bez klimatyzacji, a w upalny dzień jak ten można sobie życzyć czegoś bardziej komfortowego) było rozpocząć tę drugą. Gdy już dotarłem do Gliwic na piknik teatralny, będący częścią finału projektów edukacyjnych Akcja/Kreacja/Edukacja, zjadłem pysznego pieroga, rozegrałem kilka rund kalamburów oraz nieomal poddałem się charakteryzacji „na pirata”. Potem zasiadłem na widowni, by odbyć podróż w krainę wyobraźni Wielkich Małych Odkrywców. Dokładniej ujmując zasiadłem na stopniach prowadzących na widownię, gdyż cała ona była już zapełniona. Na scenie, w piżamach, siedzieli już aktorzy, których rodzice z niecierpliwością wyczekiwali na otwierający spektakl monolog. Równie niecierpliwie zdawał się czekać na widowni mały chłopiec, który we własny, nie do końca zrozumiały sposób wyrażał ekscytację nadchodzącym wydarzeniem. Nad dykcją będzie jeszcze musiał popracować, jednak takiej emisji głosu nie powstydziłby się niejeden aktor. Panie i panowie, chłopcy i dziewczęta – wyruszamy!

Wielcy Mali Odkrywcy z Krzychem Kolumbem na czele odpłynęli w poszukiwaniu „Ameryk lądu” na wspaniałym okręcie, którego kadłub stanowiło łóżko, a za żagle posłużyły prześcieradła. Podczas podróży napotkali na wiele przeszkód, jednak dzięki pracy zespołowej oraz przywództwu Krzycha, żadna nie powstrzymała ich przed odkryciem czegoś o wiele ważniejszego niż Ameryka. Odkryli bowiem, że – zwłaszcza w otoczeniu przyjaciół – świat jest piękny, pomimo wszelkich utrudnień.

Przedstawienie nagrodzone zostało owacjami na stojąco. Można by pomyśleć, że powodem tego był fakt, iż większą część widowni stanowili krewni występujących dzieci, jednak ja jestem głęboko przekonany, że taka reakcja całkowicie należała się całej obsadzie oraz reżyserce, Krystynie Hussak-Przybyło, która przygotowała młodych aktorów do występu.

Sebastian Garbacz
Wortal Teatralny – Trzeci Dzwonek

„Wielcy Mali Odkrywcy”
scenariusz i reżyseria: Krystyna Hussak-Przybyło
występują: Emilia Ludwig, Agata Kampka, Tomasz Kampka, Martyna Aniszewska, Iga Duś, Krystyna Klajmon, Kamila Richter, Małgorzata Lenczyk, Weronika Stąpor, Karolina Pajda, Knobloch Joanna, Filip Morel, Oliwia Żukiewicz, Emilia Żukiewicz, Zofia Ryży, Maria Anna Ryży, Maria Kuźniar