„NORA” JUŻ NA AFISZU!

Teatr Miejski w Gliwicach_NoraRelacja z premiery napisana przez Igę Januchtę z wortalu teatralnego Trzeci Dzwonek. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w ten wieczór! Kolejne prezentacje „Nory” będzie można zobaczyć we wrześniu.

W czwartek odbyła się premiera ostatniej z sześciu produkcji Teatru Miejskiego w Gliwicach w kończącym się już sezonie artystycznym. Spektakl stworzony na podstawie dramatu Henryka Ibsena nagrodzony został niekończącymi się brawami. Tradycyjnie wszyscy obecni spotkali się później z aktorami i twórcami w teatralnym foyer.
Na scenie mieliśmy okazję zobaczyć grono utalentowanych, młodych aktorów, którzy podczas ponad półtoragodzinnego spektaklu wcielili się w role przykładnej rodziny: Torvalda – opiekuńczego i władczego męża (Piotr Bułka), Nory – radosnej i dziecinnej żony (Izabela Baran) i przyjaciela domu – depresyjnego Doktora Ranka (Mariusz Galilejczyk).

Do tego sielankowego obrazu dołączają w pewnym momencie jednak dwie inne postacie – w domu z nieoczekiwaną wizytą pojawia się doświadczona przez życie przyjaciółka Nory z czasów młodości – pani Linde (Dominika Majewska) i znany Torvaldowi prawnik o szemranej opinii – Nils Krogstad (Maciej Miszczak). Ta dwójka przybyszów połączonych tajemniczą relacją wprowadzi chaos w tak przecież uporządkowanym życiu rodziny Helmerów.

Całość akcji umieszczona została w przytulnym salonie mieszkania Torvalda i Nory. W scenografii stworzonej przez Aleksandrę Żurawską na przestrzeni Małej Sceny nie zabrakło jednak elementu, który ochłodziłby ciepło domowego ogniska i to dosłownie. Kiedy gaśnie światło na scenie, widzom ukazuje się to co otacza bohaterów – środowisko mroźne i śnieżne, zamknięte w sięgającej sufitu bryle.

Spektakl powstał jako owoc intensywnej pracy zarówno całego zespołu, jak i każdego z aktorów z osobna. Widać tę pracę zwłaszcza po reakcjach bohaterów w chwilach, w których targani są oni emocjami. A takich momentów w Norze nie brakuje.

Spektakl po przerwie wakacyjnej powróci na scenę, będzie go można zobaczyć już w połowie września.

Iga Januchta
wortal teatralny Trzeci Dzwonek

ZAPRASZAMY we wrześniu:
15 września, g. 19:00 – kup bilet online
16 września, g. 19:00 – kup bilet online
17 września, g. 18:00 – kup bilet online