PIOSENKA AKTORSKA

Teatr Miejski w Gliwicach_Polska 120 (1)We wrześniu, na scenach teatru dwa spektakle, w których piosenka aktorska stanowi podstawowy element budujący charakter prezentacji. Spektakle gościnne: „Polska 120” w reż. Martyny Majewskiej i „Leningrad” w reż. Łukasza Czuja to dwie odmienne odsłony teatru muzycznego.

W obu propozycjach podstawowym nośnikiem treści jest muzyka i historie ujęte tekstach piosenek. Impulsem do opowiedzenia o losach mieszkańców dolnośląskiego Walimia, w spektaklu „Polska 120” było odnalezienie starych fotografii. Piosenki są zapisem wspomnień o miejscach, sytuacjach, ludziach.

(…) udało się ułożyć barwną mozaikę powojennych losów (…) Mozaikę ową postanowiono zaśpiewać. Prościej: zaśpiewać zestaw starych zdjęć, nie tworząc jednej wielkiej linearnej narracji. Po prostu wyciągać obrazek za obrazkiem, uważnie, lecz bez naukowego zacięcia, tak po ludzku, przyglądać się mu, próbować uchwycić jego emocjonalną esencję, słowa, które same splatałyby się z muzyką. Tak powstała nieskomplikowana architektura przedstawienia w postaci półtoragodzinnego koncertu, w trakcie którego dowiemy się o walimskim kinie „Wrzos”, które kręciło radzieckie filmy o kukurydzy, poznamy przepis na popularnego drinka „Ogień Moskwy” (spirytus zmieszany z szampanem) oraz tajemnicę dancingu „Relaks” (Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl)

„Leningrad” w reż. Łukasza Czuja, z brawurowymi rolami Mariusz Kiliana i Tomasza Marsa wywalczył sobie status spektaklu kultowego. Znakomicie zrealizowany muzyczny spektakl, którego scenariusz zbudowany jest z 18 piosenek z repertuaru zespołu „Leningrad” z Sankt Petersburga. Doskonałą grą aktorów Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa oraz porywa niesamowitą energią granej na żywo, ostrej muzyki, w wykonaniu instrumentalistów, którzy również uczestniczą w działaniach scenicznych.

(…) to z jednej strony przewrotne, dekadenckie teksty, z drugiej zaś ostra energetyczna muzyka, porywająca słuchacza od pierwszych taktów. Czuć w niej wpływy wielu gatunków muzycznych, ale w całości składa się ona na niezwykle oryginalny projekt artystyczny. W Rosji „Leningrad” jest niezwykle popularny , jego znaczenie na tamtym rynku można porównać do wpływów Kazika i „Kultu” w Polsce. (Łukasz Czuj)

 

PT 8 WRZE, godz. 19:00 „Polska 120”, reż. Martyna Majewska, Ruiny Teatru Victoria/ Scena przy Alei Przyjaźni 18,  kup bilet
CZW 28 WRZE, godz 19:00 „Leningrad”, reż. Łukasz Czuj, Duża Scena, kup bilet