WYCIECZKI REPERTUAROWE – PSIE SERCE

Teatr Miejski w Gliwicach_ Psie jasneW listopadzie wraca na afisz „Psie serce” w reż. Krzysztofa Rekowskiego. Uniwersalna opowieść o próbie bycia człowiekiem na podstawie opowiadania Michała Bułhakowa. 

Program Teatru Miejskiego w Gliwicach budowany jest w oparciu o twórczość znakomitych autorów, takich jak m.in. Ibsen, Bułhakow, Zapolska, Hrabal, Hašek, a także teksty dramaturgów współczesnych. Adaptacje tekstów prozatorskich dają szersze możliwości interpretacyjne, są także większym wyzwaniem artystycznym. Krzysztof Rekowski reżyser „Psiego serca”, spektaklu stworzonego na podstawie opowiadania Michała Bułhakowa, wybrał z tej uniwersalnej historii najważniejsze dla siebie wątki dotyczące odczuwania wolności i przekraczania jej granic – zarówno granic eksperymentu naukowego, medycznego, lecz także prywatnych, w obrębie których można budować własne szczęście.

Teatr Miejski w Gliwicach_ Psie serce_fot. Bożena NitkaProfesor Preobrażeński (Łukasz Kucharzewski), światowej sławy naukowiec wykonuje operacje przywracające pacjentom młodość. Sukcesy ośmielają naukowca do przeprowadzenia ryzykownego eksperymentu, w wyniku którego pies Szarik staje się obywatelem Szarikowem, człowiekiem (Mariusz Galilejczyk).

Świat pełen „młodych”, pięknych, ludzi nie jest miejscem dobrym. To miejsce, w którym nie wszyscy są szczęśliwi. O swoje prawo do szczęścia walczy Zina (Alina Czyżewska), gospodyni profesora. Poszukują go także burzyciele z grupy Szwondera (Aleksandra Maj, Karolina Burek, Łukasz Kabus). Starcie idei rewolucyjnych z panującym w profesorskim domu spokojem przypada na czas, w którym Szarikow uczy się człowieczeństwa. Do kogo się przyłączy? Którą opcję wybierze?

[Szarikow] stopniowo zdobywa samodzielność (…) Galilejczyk precyzyjnie dokumentuje jego pół zwierzęcy, pół ludzki status. Drapie się w nieoczekiwanych momentach, łypie psim spojrzeniem, próbuje jeść nożem i widelcem, ale palce same zwijają mu się w pięści. Kapitalna, drażniąca rola. (Łukasz Drewniak, teatralny.pl)

GRAMY na Dużej Scenie przy Nowym Świecie. Serdecznie zapraszamy!
CZW 16 LIS, godz. 11.00 – bilety online
CZW 16 LIS, godz. 19.00 – bilety online
PT 17 LIS, godz. 11.00 – bilety online
PT 17 LIS, godz. 19.00 – bilety online
SOB 18 LIS, godz. 19.00 – bilety online