Spotkanie poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta

Teatr Miejski w Gliwicach_Austria, rok 1975. fot. Albert Rastl, Archwium Zbigniewa Herberta, Biblioteka Narodowa_www

15.11 ➖ O Herbercie-podróżniku opowie pisarz i eseista Marek Zagańczyk

Rok 2018, został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zbigniewa Herberta – jednego z tych pisarzy, którym język i kultura polska zawdzięcza najwięcej.

W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń – napisano w sejmowej uchwale.

W kwietniu tego roku w księgarniach ukazała się znakomita biografia Zbigniewa Herberta autorstwa Andrzeja Franaszka, który wykonał tytaniczną pracę, dzięki której możemy poznać historię życia i twórczości Herberta. Franaszek nie pomija tematów trudnych, z uwagą podąża śladem poety, wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość autora Pana Cogito. Pogmatwane losy Herberta wpisuje się w historyczną panoramę XX wieku, co sprawia, że niemal dwa tysiące stron dwutomowej biografii tworzą nie tylko portret wielokrotny pisarza, pasjonującą opowieść o człowieku, ale i o epoce, która go kształtowała i którą on sam nieustannie poddawał głębokiej i przejmującej refleksji.

Zapraszamy:

15 listopada o godz. 17:00 na Małej Scenie usłyszymy o Herbercie podróżniku,  podczas spotkania z Markiem Zagańczykiem, pisarzem i eseistą, zastępcą redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”.

Galeria zdjęć ze spotkania z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Zbigniewa Herberta.