Psie serce wg Bułhakowa

12-14.10 ➖ Adaptacja opowiadania Michaiła Bułhakowa. W wyniku ryzykownego eksperymentu pies Szarik staje się obywatelem Szarikowem – popisowa rola Mariusza Galilejczyka.

 

Adaptacja znakomitego opowiadania Michała Bułhakowa, w którym odnajdziemy charakterystyczne dla autora „Mistrza i Małgorzaty” poczucie humoru, oraz połączenie wątków fantastycznych z wnikliwym portretem psychologicznym.

Profesor Preobrażeński (Łukasz Kucharzewski), światowej sławy naukowiec wykonuje operacje przywracające pacjentom młodość – Sukcesy ośmielają naukowca do przeprowadzenia ryzykownego eksperymentu, w wyniku którego pies Szarik staje się obywatelem Szarikowem, człowiekiem (Mariusz Galilejczyk).

👁‍🗨 „Psie serce” obejrzałem trochę przypadkiem i zachwyciłem się jego Szarikiem/Szarikowem. Powieść Bułhakowa, jakby kto nie pamiętał, mówi o kundlu, któremu lekarz-eksperymentator wszczepia ludzki mózg; eksperyment wypada źle a porewolucyjne czasy są marne. W Gliwicach zagrali to tak, żeby pokazać marność i tamtych, i naszych czasów, a on [Mariusz Galilejczyk] prowadził swojego bohatera jednocześnie jak psa z fantastycznej przypowieści i jak człowieka, owszem, podatnego na demoralizację, ale po drodze upokorzonego do zdechu. / Jacek Sieradzki, 26. Subiektywny spis aktorów teatralnych, 2018 (czytaj więcej)

👁‍🗨  „Łukasz Kucharzewski pojawia się na scenie w czarnym futrze. Postawny, z wielką brodą wygląda jak przybysz z XIX wieku, kupiec, akademik. Siła i tradycja carskiego świata. Jego Preobrażeński wabi Szarikowa plasterkami kiełbasy. Galilejczyk je z ręki, z podłogi. Dziwnie ogląda się człowieka w takim upodleniu i pokorze. Bo już pojawił się temat dwuznaczności Szarika. Pokora zapowiada odwet. Miłość i oddanie zmieni się w swoje przeciwieństwo. Łukasz Drewniak (czytaj recenzję)

Do zobaczenia 12, 13, 14 października na Dużej Scenie

Odkryj więcej, kup bilet