Rocznica premiery „Domu Spokojnej Młodości”

Dwa lata temu, 22 stycznia 2017, o godz. 19.00 miała miejsce pierwsza, w Teatrze Miejskim w Gliwicach, premiera. „Dom Spokojnej Młodości” w reż. Łukasza Czuja był pierwszą konfrontacją naszego zespołu artystycznego z gliwicką publicznością. W spektaklu wystąpili: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Alina Czyżewska, Mariusz Galilejczyk, Grzegorz Kliś, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Maciej Piasny, Artur Pierściński, Karolina Wasilewska, Michał Wolny oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Remigiusza Hadki.

Widowisko muzyczne wykorzystujące utwory znane z repertuaru rockowego (Kult, T Love, Proletaryat, Yugoton) opowiadające o czasie transformacji, Gliwicach na styku PRL-u i kapitalizmu było zaskoczeniem. (czytaj o spektaklu)

Jakie były recenzje? Na przykład:
„Gliwicki Teatr Miejski zainaugurował działalność muzycznym spektaklem Łukasza Czuja o polskiej transformacji. „Dom spokojnej młodości” to pełna punkowej energii opowieść o rozczarowaniu oraz daremnej pogoni za dobrobytem i nowoczesnością. Czuj i Michał Chludziński napisali scenariusz o Gliwicach, w których jak w soczewce skupiają się losy polskich przemian. Rytm spektaklu wyznaczają songi od Kaczmarskiego przez Kazika, Janerkę aż do hitów disco polo. Pierwszy McDonald’s, lokalni gangsterzy i small biznesy na targowisku zwanym Balcerkiem zgrabnie dopełniają panoramę dziejów III RP. Świetna muzyka i pomysłowa choreografia Pauliny Andrzejewskiej sprawiają, że spektakl działa, choć większość tych opowieści już znamy, także ze sceny. Duża w tym zasługa zespołu, który brawurowo potrafi zaśpiewać i radiomaryjny poemat o Unii „nierządnicy europejskiej”, i sejmowe przemówienie Andrzeja Leppera o spadku produkcji wołowo-cielęcej. Poza muzyką w pamięci zostają aktorki – Aleksandra Maj, ucząca naród jeść bezę prawdziwa Europejka, Izabela Baran, grająca ofiarę wyrzutów konsumpcyjnego sumienia, i Dominika Majewska jako wiecznie zbuntowana nastolatka.” (Michał Centkowski, „Newsweek”)

Dziś jesteśmy mądrzejsi o 20. produkcji i przygotowujemy się do kolejnej premiery. Od 8 lutego zapraszamy na „Tchnienie” Duncana Macmillana, w reż. Rafała Szumskiego z Aliną Czyżewską i Łukaszem Kucharzewskim w obsadzie.
(czytaj o spektaklu)