„Tchnienie” spektakl napisany przez samo życie

▬▬ 12-14.04 ▬▬ Mała Scena

Współczesna historia miłosna. Humorystyczna, ironiczna opowieść o parze, która mierzy się z podjęciem ważnej decyzji.

„Tchnienie” to świetny, kameralny spektakl, który drażni emocje, zmusza do myślenia, drąży i na swój sposób nie pozwala odetchnąć. Ale jednocześnie daje pewne katharsis i pozwala przyjrzeć się rzeczom, niby oczywistym, z dystansu i dzięki temu lepiej je zrozumieć. (Teraz Teatr, pełna recenzja)

Rzadko się z tym spotykam, by w trakcie przedstawienia odbiorcy nagradzali poszczególne partie inscenizacji gromkimi brawami (w tym wypadku głównie komediowe). Podczas „Tchnienia” zdarzało się to na tyle często, że ostateczne owacje – już popremierowe, długie, stojące – wydawały się sumą (jeśli nie ilorazem!) wszystkich oklasków.(…) Myślę, że wynika to przede wszystkim ze swobody i naturalności Aliny Czyżewskiej i Łukasza Kucharzewskiego, aktorów, którzy nie tylko dobrze odnaleźli się w niełatwym, intensywnym tekście, lecz także zbudowali między swoimi postaciami tak naturalną, wielowymiarową i realną więź, że łatwo widzowi zapomnieć o tym, że siedzi na sali teatralnej, a przedstawiana historia powstała w wyobraźni artystów. Niemałe znaczenie odgrywają tutaj światło i muzyka, które po pierwsze odsłaniają lub chowają drugi plan (choć myślę, że lepszym określeniem w tym wypadku byłaby głębia), a po drugie utrzymują widza w przekonaniu, że coś się zaraz stanie, że do czegoś dojdzie – co sprowadza się do wspomnianego wcześniej napięcia. (Teatr dla wszystkich, pełna recenzja)

„Tchnienie” w gliwickim Teatrze Miejskim to spektakl z rodzaju tych kameralnych, po obejrzeniu których jesteśmy oszołomieni tym, że teatr może być aż tak blisko naszego życia! (Gazeta Wyborcza, pełna recenzja)

 

Zobacz spektakl „Tchnienie” w reż. Rafała Szumskiego, gramy na Małej Scenie ➡ KUP BILET