Dzień Teatru Publicznego 2019

Teatr Miejski w Gliwicach_ bilet za 350 groszy_ 2019Przed nami 5. edycja Dnia Teatru Publicznego w Polsce. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przystąpiliśmy do akcji.

W Polsce działa sieć 121 teatrów publicznych, co jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Teatry działają lokalnie, ale ich oddziaływanie wykracza ponad lokalność. Dzień Teatru Publicznego i akcja „Bilet do teatru za grosze”  jest okazją do zwrócenia uwagi na specyfikę teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach.

W tym roku, kontynuując zasadę badania przy okazji DTP różnych aspektów teatralnej działalności, proponujemy pilotażowe badanie, które ma przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie „Jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez Teatr sukcesu?”. Zrobimy to w formie internetowej ankiety, która od 18 maja dostępna będzie pod adresem www.ocenteatr.pl – mówią organizatorzy.

Akcja „Bilet do teatru za grosze” przywołuje temat dostępności, w aspekcie ekonomicznym, lecz także na konieczność dostosowania przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział ok. 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle „za grosze” będą grane przez cały tydzień – aż do 26 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł).

▬▬ W Teatrze Miejskim w Gliwicach za 350 groszy będzie można kupić bilet na „Wieczór kawalerski” w reż. Giovanny’ego Castellanos’a [24 maja, 19:00]. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa bilety. W ramach akcji sprzedajemy 336 miejsc na Dużej Scenie. Sprzedaż biletów wyłącznie w kasie przy ul. Nowy Świat 55-57 już 18 maja od 12:00 ▬▬

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego_logo

Instytut Teatralny im. Raszewskiego_logo