Książka | Najmrodzki czyli dawno temu w Gliwicach

Książka o Najmrodzkim już w sprzedaży. A dokładnie sztuka teatralna napisana i wyreżyserowana przez Michała Siegoczyńskiego dla Teatru Miejskiego w Gliwicach. Publikacja została wydana dzięki współpracy Teatru z Muzeum w Gliwicach.

Dlaczego jesteśmy dumni?

Tekst sztuki „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”  powstał na zamówienie Teatru Miejskiego w Gliwicach.  Wyprodukowany na jego podstawie spektakl, zaledwie kilka miesięcy od premiery, stał się tak zwanym „the best of…” w rankingach najważniejszych polskich krytyków teatralnych.  Zyskał również rzeszę oddanych widzów, którzy oglądali go po kilka razy. „Najmrodzki…” stał się też niekwestionowanym triumfatorem 25 edycji  Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (sezon 2018/2019). Zdobył  jednomyślnie nie tylko Grand Prix, ale także szereg nagród dla twórców.  Za najlepszą reżyserię nagrodzony został Michał Siegoczyński (jednocześnie  autor sztuki). Mariusz Ostrowski otrzymał nagrodę  za główną rolę męską. Do naszych aktorów powędrowały również   liczne wyróżnienia aktorskie. To ogromny sukces dla teatru w Gliwicach oraz naszych artystów.  Przedstawienie, grane już  blisko trzy lata, cieszy się wciąż ogromnym zainteresowaniem widzów.  Prezentowane było między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie oraz na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Najmrodzki kradnie serca i…polonezy

Pięknie wydana książka z tekstem sztuki Michała Siegoczyńskiego – napisana na nasze zmówienie, oparta o naszą lokalną historię, o losy „bohatera z naszej dzielni”. Bo nasze miasto nas inspiruje. Nie marudzimy, lecz doceniamy to co mamy i robimy z tego, jak widać na przykładzie złodziejaszka z PRL-u –  dobry użytek. On wtedy kradł Polonezy, a my teraz serca widzów i – mam nadzieję – czytelników – mówi o publikacji Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego i Muzeum w Gliwicach, pomysłodawca spektaklu o Najmrodzkim.

Nowy kanon sztuk teatralnych

Tych, co spektakl widzieli, namawiam, żeby książkę kupili na teatralną pamiątkę. Zwłaszcza, że znajdą w niej mnóstwo fotografii z przedstawienia. Ci, którzy steatralizowanego „Najmrodzkiego” nie widzieli, niech po książkę sięgną. Bo w teatrze, tak jak w Biblii, wszystko od słowa się zaczyna. A poza wszystkim dobrze wiedzieć, jak piszą współcześni nam dramaturdzy. I skonfrontować tekst naszej sztuki z tymi, które znamy jeszcze ze szkolnej lektury. Bo przecież polskie pisanie dla teatru nie skończyło się na Kajzarze, Różewiczu, czy Mrożku. Ono dalej żyje i ma się całkiem dobrze – dodaje dyrektor Teatru.

Ballada o królu złodziei

„Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” jest balladą łotrzykowską, której głównym bohaterem jest Zdzisław Najmrodzki, król złodziei i mistrz ucieczek z PRL-owskich aresztów śledczych (w tym dwa razy z gliwickiego więzienia). To barwna, kryminalno-miłosna historia o poszukiwaniu wolności, ze znakomitym Mariuszem Ostrowskim w roli tytułowej. Mówi się o „Najmrodzkim” jako gliwickim Pulp Fiction. I rzeczywiście, poetyka „filmu w teatrze” sprawdza się w tym spektaklu wyśmienicie. To niewątpliwie ważna pozycja w szeregu nowej polskiej dramaturgii.

 

Wydawcą papierowej wersji sztuki „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” jest Muzeum w Gliwicach we współpracy z Teatrem Miejskim w Gliwicach. Książka, która  ukazała się w serii „Czytelnia Sztuki”, do nabycia w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz  siedzibie Muzeum (Willa Caro). Mogą również Państwo zamawiać  drogą online przez strony www.muzeum.gliwice.pl i www.czytelniasztuki.pl.

Cena: 30 zł

Okładka książki