Zmarł Wojciech Pszoniak

19 października 2020, po długich zmaganiach z chorobą, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy — Wojciech Pszoniak. Miał 78 lat. Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie skąd wraz z rodziną został przymusowo przesiedlony. Rodzina Pszoniaków, jak wielu innych Polaków wypędzonych z Kresów II Rzeczpospolitej, osiedliła się w Gliwicach. Mieszkali na ulicy Arkońskiej. Wojciech miał wtedy zaledwie trzy lata. Tutaj się uczył i dorastał. Był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Poezji STEP, działającego przy Studenckim Teatrze „Gliwice”. Kierownikiem literackim STEP’u był Tadeusz Różewicz, który wówczas w Gliwicach mieszkał i napisał swoje najbardziej znaczące dzieła dramatyczne, w tym „Kartotekę”.

W 1968 roku Pszoniak ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem teatrów Starego w Krakowie (1968-72), Narodowego (1972-74) oraz Powszechnego w Warszawie (1974-80). Wystąpił w m.in. takich filmach jak „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Danton”, „Korczak” Andrzej Wajdy, „Austeria” Jerzego Kawalerowicza. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Zagrał w ponad 100 filmach.

Gliwice darzył wielkim sentymentem, co podkreślał w wielu wywiadach i wypowiedziach. W filmie Krzysztofa Korwina Piotrowskiego „Z Gliwic do Paryża — Wojtek Pszoniak” wspominał, że Gliwice i Paryż to najważniejsze miasta jego życia.

W 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gliwic.

 

Wojciech Pszoniak na czarno białym zdjęciu.

Zdjęcie ze spektaklu „Rozbawiona jednostka”, 1964, Teatr Studencki STEP.