Grudniowa uczta teatralna

W trosce o Wasz komfort psychiczny i pogłębiający się głód teatru,  postanowiliśmy w grudniu zaserwować Wam obfitą teatralną ucztę.

Na zdjęciu, na pustej widowni Teatru Miejskiego w Gliwicach siedzi samotny aktor, Błażej Wójcik. Ubrany jest w elegancki jasny garnitur. Zdjęcie Jeremi Astaszow

Niestety…

Niestety, jeśli chodzi o spotkania z widzami na żywo, w teatrze, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dlatego dwoimy się  i troimy, aby trzymać i umacniać nasze relacje z Widzami za pomocą sieci i naszych kanałów internetowych. To wciąż dla nas teren nowy, ciągle badany i wiemy, że nie wszyscy czują się w nim swobodnie. Ale to też jedyny kanał (jak się okazało – całkiem twórczy), w którym możemy wzajemnie się wspierać i utrzymać ten most pomiędzy aktorami, twórcami a Widzem.

Jednocześnie,  robiąc podsumowanie roku 2020, zauważyliśmy, że sporo się w tym czasie wydarzyło w sieci, jeśli chodzi o Teatr Miejski w Gliwicach. Spotkania live z twórcami i ludźmi teatru, warsztaty kreatywne dla dzieci i rodziców, spektakle dla dorosłych i młodych widzów. Udało się nawet przygotować trzy nowe premiery, kreowane właśnie pod widza internetowego.

Początki…

Początki (a dokładnie marzec 2020) były trudne. Szukaliśmy sposobów, aby ten wielki aktywny teatr upchać do małego elektronicznego pudełka. Czy potrafimy? Czy ktoś będzie to chciał oglądać? Teatr i kultura w sieci? Kto by pomyślał. Ale udało się.

Zaczęliśmy niepewnie, małymi kroczkami. Potem robiło się coraz bardziej intensywnie. Część naszych działań powstawała w warunkach totalnie pandemicznych (żeby nie powiedzieć chałupniczych) w domu, przy użyciu kamer internetowych, laptopów, telefonów. Potem nabraliśmy wiatru w żagle. Pojawiły się profesjonalne kamery, studia nagrań, ekipy montażowe. Prawdziwą kulminację tego, do jakiej wprawy doszliśmy, jeśli chodzi o produkcje do sieci, mogliście zobaczyć kilka dni temu, podczas premiery internetowej spektaklu „Białoruś obrażona”.

Grudniowa uczta teatralna?

W grudniu pragniemy przypomnieć  naszym Widzom wszystko to,  co Teatr Miejski stworzył przez ostatnie miesiące. Abyście nie musieli szukać, wahać się, zastanawiać co dziś wybrać i  od czego zacząć, przygotowaliśmy dla Was prawdziwy rozkład jazdy. Sugerujemy nawet godzinę oglądania. Wtedy, o konkretnej godzinie (w jakiś magiczny sposób) mamy pewność, że gdzieś tam, po drugiej stronie, rzeczywiście siedzicie, oglądacie i jesteście z nami.

Mamy nadzieję, że z przyjemnością powrócicie do naszych wywiadów, materiałów edukacyjnych, minietiud, czy też spektakli. Codziennie na naszej stronie www.teatr.gliwice.pl w zakładce repertuar, podawany będzie link do naszych prezentacji. Według uznania wybierzcie to, na co macie dziś apetyt. W menu, podzielone na kategorie, są do wyboru trzy linie:  SPEKTAKLE, WARSZTATY  i WYDARZENIA.

Na razie repertuar uzupełniony jest do 23 grudnia. To, co wydarzy się w okresie świątecznym niech będzie dla Was niespodzianką, nad którą właśnie, w pocie czoła, pracujemy.

Mamy nadzieję, że nasza „Grudniowa uczta teatralna”, przynajmniej w małej części, urozmaici Wam okres oczekiwania na ponowne otwarcie naszego Teatru. I… możliwość spotkania z nami na żywo. Zapraszamy i jak to mówią, życzymy miłego odbioru!

Nie szukaj. Tu znajdziesz REPERTUAR.