Dzień Wolności Białorusi – świętujemy razem

Włączając się w ogólnopolską akcję obchodów Dnia Wolności Białorusi i naszej solidarności z represjonowanymi artystami zza wschodniej granicy zapraszamy Widzów   raz jeszcze  do obejrzenia naszego spektaklu telewizyjnego „Białoruś obrażona”, którego premiera miała miejsce 10 grudnia ubiegłego roku.

Na naszej stronie internetowej macie swobodny dostęp do nagrania spektaklu (nieodpłatnie i bez logowania). Można go również oglądać bezpośrednio na platformie YouTube.

LINK DO NAGRANIA: BIAŁORUŚ OBRAŻONA


Drodzy Widzowie, 25 marca miał być okazją do spotkania z Wami i wspólnego świętowania.

Miał to być przede wszystkich nasz manifest solidarności z represjonowanymi artystami z Białorusi, walczącymi o swoją  godność, swobodę wypowiedzi i tworzenia. Tego właśnie dnia przypada Dzień Wolności Białorusi  – nieuznawany przez reżimowy rząd Aleksandra Łukaszenki.

Niestety rzeczywistość pokrzyżowała nasze plany. Byliśmy zmuszeni odwołać organizowany na ten dzień wieczór koncertowo – filmowy  w Kinie Amok. Mamy jednak nadzieję, że możliwość prezentacji  zarówno koncertu jak i naszego spektaklu telewizyjnego „Białoruś obrażona” na dużym ekranie jeszcze kiedyś nastąpi.

Pragniemy być tego dnia blisko z naszymi białoruskimi przyjaciółmi i dać im wyraz naszego wsparcia,  zapraszając naszych widzów, po raz kolejny, do obejrzenia „Białorusi obrażonej”. Drodzy Widzowie tym, co możemy wspólnie zrobić jest rozbudzenie społecznej świadomości sytuacji za naszą wschodnią granicą.  Naszym narzędziem w tym działaniu jest spektakl, który przygotowaliśmy.  I który, wciąż jeszcze dzięki swobodnej sieci internetowej, możecie udostępniać wśród swoich bliskich i znajomych.

Na fotelu w białym garniturze siedzi aktor Błażej Wójcik w charakteryzacji przypominającej Aleksandra Łukaszenkę. Za nim w półcieniu kilku mężczyzn.

Kilka słów o spektaklu:

„Białoruś obrażona” w reż. Jerzego Jana Połońskiego  jest polską prapremierą sztuki białoruskiego dramaturga, ale przede wszystkim jest wyrazem naszej SOLIDARNOŚCI w sprzeciwie przeciw upokarzaniu obywateli Białorusi. Gdy fasada białoruskiej demokracji legła w gruzach, na ulice miast wyszli zdesperowani ludzie. Rządzący niezmiennie od 26 lat prezydent Aleksandr Łukaszenka rozkazał brutalnie tłumić ich protesty, a represje aparatu władzy dotknęły tysięcy obywateli. Niestety, błędne koło prześladowań nadal się kręci.

„Jednymi z bardzo wielu, którzy ucierpieli, do których nam najbliżej, są ludzie białoruskiego teatru – to ich naszym spektaklem pragniemy szczególnie wesprzeć tak, jak potrafimy najlepiej. Teatry na Białorusi są od dawna pod nieustanną presją. Polityczna cenzura jest stałym elementem wpływającym na ich pracę, doprowadzając nieraz do zamykania teatrów. Wielu ludzi białoruskiego teatru trafia na bruk albo do więzień. Przebieg ich aresztowań, przetrzymywanie w aresztach, przesłuchania, szybkie procesy, pozbawianie pracy oraz inne dotykające ich szykany i wyroki to życie, a nie scenariusz sztuki. Realizacja „Białorusi obrażonej” w Teatrze Miejskim w Gliwicach ma formę Teatru Internetowego. Nie z powodu pandemii. Czy może być bowiem lepsze narzędzie, aby spektakl dotarł tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, na Białoruś? Tam, gdzie teatry są zamknięte, gdzie dławi się głos twórców i publiczności? Czy jest lepsze narzędzie, żeby spektakl stał się znakiem SOLIDARNOŚCI — ludzi teatru w Polsce z ludźmi teatru na Białorusi? Przekazujcie sobie wiadomość o nim dalej, bo im więcej nas będzie, tym silniejszy i głośniejszy będzie nasz wspólny protest. Bo nie o artystyczne sprawy i gusta tutaj chodzi.” — powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.