Święte i potworne, czyli Pokojówki

Twórczość Jeana Geneta do dziś rozpala emocje znawców literatury, teatru i psychologii, a interpretacje jego dramatów należą do arcydzieł sztuki scenicznej. Premiera „Pokojówek” Geneta już 4 września 2021 r. (sobota) o godz. 19:00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

„Budując kameralny repertuar Małej Sceny naszego teatru wybieramy spektakle wymagające od widza intensywnego zaangażowania w sceniczną rzeczywistość.  Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego Tchnienie Duncana Macmillana, poruszające temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za ekosystem oraz Powrót Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym dominują pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością swojej rodziny. W Pokojówkach zgłębiamy ciemne meandry ludzkiej i społecznej psychiki  krok po kroku odsłaniając targające nią niepokoje – klasowe i „rasowe” podziały oraz uprzedzenia. Sprzeczności, krytyczne napięcia i maski, z  których Genet buduje swą dramaturgię im bardziej są ludzkie tym bardziej są niepokojące, bulwersujące” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Widzowie zobaczą spektakl o niezwykle oryginalnych rozwiązaniach plastycznych z silnie zarysowanymi rolami Igi Bancewicz, Antoniny Federowicz i Aleksandry Maj.

Problem złożonych osobowości, różnorodnych, często skonfliktowanych wewnętrznych person, tworzących  psychiczny portret każdego z nas jest zagadnieniem, na którym w naszym spektaklu skupiamy się najbardziej.  Tak jak w eksperymencie profesora Zimbardo w każdym z nas mieszka biały i czarny wilk. I tylko od nas zależy, którego z nich karmimy. Zaburzenie jest słowem kluczem, za pomocą którego próbujemy się człowiekowi przyjrzeć. A może przejrzeć…? Bo teatr jest lustrem. – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z REŻYSEREM

PRZEJDŹ DO STRONY SPEKTAKLU I KUP BILET