Holland Baroque kolejną gwiazdą Festiwalu All’improvviso w Gliwicach

17 października w Kinie AMOK usłyszymy kolejną gwiazdę Festiwalu All’improvviso w Gliwicach – Holland Baroque.

Logo All'Improvviso Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej. Klikając w logo przechodzisz na stronę facebookową festiwalu.

Tegoroczna edycja Festiwalu „All’improvviso” w Gliwicach przybrała formę wielomiesięcznego cyklu, który rozpoczął się już w marcu. W żaden sposób nie wpłynęło to jednak na prawdziwie gwiazdorską obsadę artystów, biorących udział w festiwalowych wydarzeniach. Po czerwcowej premierze opery „Cajo Fabricio” J. A. Hasse przy udziale Maxa Emanuela Cencica oraz ostatnim wrześniowym koncertem w Ruinach Teatru Victoria, gdzie gościliśmy znakomitą Stuttgarter Kammerochester z fenomenalnym skrzypkiem-improwizatorem Adamem Bałdychem, podczas kolejnego koncertu w październiku w Gliwicach pojawi się ceniony na całym świecie za nowatorskie podejście do interpretacji muzyki dawnej zespół Holland Baroque.

Holendrzy zaprezentują w Gliwicach program jednej z ich ostatnich płyt, w całości poświęconych wątkom polskim w twórczości związanego w niedaleką Pszczyną wielkiego barokowego kompozytora Georgia Philippa Telemanna.

„Polonoise” to program odkrywający inną stronę muzyki wybitnego niemieckiego kompozytora epoki baroki. Błyskotliwe pomysły kompozytora łączą się tu ze szlachetnymi tradycjami Poloneza. Inspiracją do powstania tej płyty były Tańce Polskie z Manuskryptu Roztockiego (TWV 45) w którym Telemann zanotował muzykę ludową i taneczną usłyszaną podczas swojego pobytu w Polsce za czasów panowania króla Augusta II Mocnego. Od samego początku muzycy Holland Baroque przyglądają się w jaki sposób Telemann zastosował polskie wpływy i styl we własnych utworach. Polskie tańce Telemanna brzmią bardziej energicznie niż kiedykolwiek wcześniej. Polonoise zabiera słuchacza w podróż do dzikiej przyrody Polski z falistymi górami, karczmami i malowniczymi wioskami.

Koncert odbędzie się 17 października w Kinie AMOK. Dzień wcześniej artyści wystąpią także w Kościele Ewangelickim w Pszczynie podczas Festiwalu „Wieczory u Telemanna”, którego tegoroczna edycja realizowana jest we współpracy z Festiwalem All’improvviso w Gliwicach.

Organizatorami Festiwalu All’improvviso są Towarzystwo Kulturalne FUGA i Teatr Miejski w Gliwicach.

Bilety na koncerty w ramach Festiwalu All’improvviso można nabyć w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz w serwisie internetowym www.ticketmaster.pl.

PRZEJDŹ DO STRONY WYDARZENIA I KUP BILET