Dla szkół: lekcja o „Kartotece” Tadeusza Różewicza

Zapraszamy Nauczycieli języka polskiego do przeprowadzenia lekcji poświęconej „Kartotece” Tadeusza Różewicza. Przygotowaliśmy bezpłatny konspekt zajęć, które warto przeprowadzić w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin artysty.

Plakat promujący spektakl Kartoteka w reżyserii Pawła SzkotakaTadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach wraz z rodziną przez blisko dwadzieścia lat, pisząc tutaj dzieła, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. W 100. rocznicę urodzin artysty jego najbardziej znany utwór sceniczny, „Kartoteka” zostanie po raz pierwszy wystawiony w mieście, w którym powstał.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi, albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w  meandrach własnej pamięci skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu. Co doprowadziło go do bezwładu, wypalenia i pustki?  Czy sztuka może zmierzyć się z traumami i demonami wojny, z ogromem nieszczęść, które ona przyniosła? Cóż warte są sztuka i filozofia, skoro nie ustrzegły ludzkości przed nią samą, przed rozpętaniem Apokalipsy?


Aby otrzymać bezpłatny konspekt lekcji „Kartoteka” Tadeusza Różewicza  jako dramat nowożytny  prosimy o dołączenie do Newslettera Nauczycielskiego i zaznaczenie poziomu kształcenia „Szkoła ponadpodstawowa”.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA NAUCZYCIELSKIEGO

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O TADEUSZU RÓŻEWICZU W GLIWICACH