Pokojówki – zobacz spektakl 29 i 30 stycznia

Jean Genet – burzyciel i moralista, filozof i… recydywista. Jego twórczość do dziś rozpala emocje znawców literatury, teatru i psychologii, a interpretacje jego dramatów należą do arcydzieł sztuki scenicznej. „Pokojówki” w reżyserii J. J. Połońskiego  na Scenie Kameralnej w najbliższy weekend.

Na krześle siedzi kobieta w czarnej sukience pokojówki. Z tyłu podchodzi do niej duża lalka w białym stroju, prowadzona przez aktorkę.Miłość – strach – oddanie – nienawiść – uwielbienie – pogarda.  Sprzeczności, których u Geneta jest mnóstwo, gdyż są tak bardzo „ludzkie” i zarazem tak przerażające… W „Pokojówkach” autor zanurza się w meandry ludzkiej psychiki  odsłaniając moralne niepokoje, klasowe i „rasowe” podziały i uprzedzenia. W tym tkwi największa siła genetowskiej twórczości.

Kameralna realizacja „Pokojówek” Geneta wpisuje się w kameralny nurt programowy Teatru Miejskiego w Gliwicach wymagający pełnego zaangażowania się w przedstawienie.  Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego „Tchnienie” Duncana Macmillana, który poruszał temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za zmiany klimatu oraz „Powrót” Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym obserwujemy pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością.

Na spektakl zapraszamy 29 stycznia (sobota) o godz. 17:00 i 30 stycznia (niedziela) o godz. 17:00.

PRZEJDŹ DO STRONY SPEKTAKLU