Złote Maski – dziś gala. 5 nominacji dla Gliwic

W Teatrze Małym w Tychach odbędzie się dziś Gala 54. edycji nagrody Złote Maski –  najbardziej prestiżowego konkursu teatralnego w województwie śląskim. Wśród najlepszych twórców są artyści związani z gliwicką sceną.

Statuetki nagrody Złota MaskaDo nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Wśród najlepszych spektakli znalazło się aż 5 z 7 gliwickich premier.

Nominację za rolę kobiecą otrzymała Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” Joanny Oparek w reżyserii autorki w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

W kategorii roli męskiej nominację zdobył Błażej Wójcik za rolę Antonia Salieriego w spektaklu „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Norberta Rakowskiego oraz za rolę Podkolesina w spektaklu „Ożenek” Nikołaja Gogola w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Uznanie zdobyła reżyseria  debiutującej na Scenie Kameralnej Joanny Oparek – pochodzącej z Gliwic poetki, w której spektaklu „Całe życie” prawdziwie zakochali się gliwiccy widzowie. Nominację w kategorii reżyserskiej otrzymał także Jerzy Jan Połoński za spektakl „Pokojówki” Jeana Geneta.

Szczególną nominację otrzymał także dramatopisarz Przemysław Pilarski. Napisana na zamówienie Teatru Miejskiego w Gliwicach sztuka „Dziki Wschód” nominowana jest do Nagrody Specjalnej.

 „Dziki Wschód” to kolejna po „Najmrodzkim” sztuka napisana dla naszego teatru na kanwie miejskiej historii, w której jak się okazuje drzemie ogromny potencjał znaczeniowy, uniwersalny. Mamy w Gliwicach od kilku lat dobry teatr, a w tym teatrze znakomity zespół. Wiem o tym, od dawna. Każda nagroda, każda nominacja cieszy, gdyż nas wzmacnia i nam pomaga. Bardzo za nie dziękujemy” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru.