Mariusz Galilejczyk nominowany do Złotej Maski za „Spin Doktora”

Aktor Teatru Miejskiego w Gliwicach Mariusz Galilejczyk został nominowany do Złotej Maski za rolę Maxa Majera w spektaklu „Spin Doktor” w reż. Grzegorza Krawczyka.

Aktor Mariusz Galilejczyk

Mariusz Galilejczyk związany jest z Teatrem Miejskim w Gliwicach od początku jego istnienia, czyli 2016 roku. Na tutejszej scenie stworzył wiele znakomitych kreacji, m.in. w spektaklach „Dziki Wschód” czy „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”. Uwagę publiczności i krytyków przyciąga jego wszechstronność i plastyczność – zachwycił  widzów talentem komediowym w bestsellerowych farsach „Szalone nożyczki” i „Wieczór kawalerski”, a także w familijnych „Przygodach Tomka Sawyera”. Na uwagę zasługuje także jego epizod w najnowszym gliwickim spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą”. Realizuje się także jako świetny edukator, prowadząc pasjonujące warsztaty teatralne dla dzieci i seniorów.

To aktor zadziwiający, skupiony, uważny, nieprawdopodobnie wręcz kreatywny, nieustannie trzymający oko i uwagę widza, aktor, który nie odpuszcza, bez którego nie byłoby tego spektaklu, bez którego nasz teatr nie byłby tym, czym jest dzisiaj.” – mówi o Mariuszu Galilejczyku Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Spin Doktor” to  thriller polityczny  w tłumaczeniu, adaptacji i reżyserii dyrektora gliwickiego teatru. Akcja rozgrywa się w ciągu 24 godzin tuż przed finałem zaciekłej kampanii wyborczej. Bohaterem sztuki jest Max Majer, wschodząca gwiazda politycznego PR’u, tytułowy spin doktor, rzecznik kampanii wyborczej senatora Meringa. Jego szef to charyzmatyczny Frantz Berg; ich największym rywalem jest uwodzicielska, ale niebezpieczna Lena Lencz, zarządzającą kampanią senatora Ferenca. Max, błyskotliwy, lecz zbyt zapatrzony w siebie popełnia jeden błąd, który sprowadza na niego katastrofę. Przelicytowuje w cynicznej grze manipulacji, w której biorą udział bardziej od niego doświadczeni gracze. Oni nie zawahają się wykorzystać nawet najmniejszej słabości przeciwnika.

Nagroda teatralna Złote Maski przyznawana jest corocznie w województwie śląskim za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Do 55. edycji nagrody kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.

Mariusz Galilejczyk ze starcia z kreacją Maxa wyszedł zwycięsko. Ciężar spektaklu spoczywa na barkach Galilejczyka, który nie schodzi ze sceny. Otwiera opowiadaną historię i zamyka.” – pisze w recenzji spektaklu Magdalena Mikrut-Majeranek. Spektakl z nominowanym Mariuszem Galilejczykiem prezentowany będzie 5 i 6 maja 2023 r.

Przejdź do strony spektaklu