Dla szkół i przedszkoli

Sztuki dobrze jest doświadczać w działaniu. Warsztaty i lekcje teatralne w Teatrze Miejskim w Gliwicach to aktywne zdobywanie wiedzy, chwila namysłu i mnóstwo dobrej zabawy!


DNI TEATRU DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru

Mateusz Trzmiel w roli Mozarta. Mężczyzna podnosi rękę do góry, dyrygując. Za nim na pozłacanym fotelu cesarz Józef II - w tej roli Krzysztof Prałat.
fot.J.Astaszow

W tym roku do świętowania szczególnie zapraszamy młodzież – dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy specjalny pokaz spektaklu „Amadeusz” 31 marca (piątek) o godz. 11:00. W ramach biletu możecie skorzystać bezpłatnie z kilku tematów lekcji teatralnych, które będą odbywały się w Teatrze Miejskim w Gliwicach od 27 do 31 marca 2023 r. Zaplanowaliśmy różnorodne ścieżki warsztatowe – m.in. zwiedzanie teatru, projektowanie plakatu, interpretację tekstu dramatycznego. Warsztaty teatralne poprowadzą aktorzy występujący w „Amadeuszu” w reż. Norberta Rakowskiego.

PROGRAM:

27 marca (poniedziałek) godz. 9:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Mariuszem Galilejczykiem

27 marca (poniedziałek) godz. 10:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Mariuszem Galilejczykiem

27 marca (poniedziałek) godz. 11:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Mariuszem Galilejczykiem

27 marca (poniedziałek) godz. 11:30 – zwiedzanie teatru z aktorem Maciejem Piasnym

28 marca (wtorek) godz. 9:00 – warsztaty scenicznego czytania  tekstu dramatu z aktorami Mariuszem Galilejczykiem i Maciejem Piasnym

28 marca (wtorek) godz. 12:00 – warsztaty scenicznego czytania tekstu dramatu z aktorami Mariuszem Galilejczykiem i Maciejem Piasnym

28 marca (wtorek) godz. 12:00 – lekcja o powstawaniu i znaczeniu scenografii teatralnej do spektaklu „Amadeusz” z aktorem Kornelem Sadowskim

29 marca (środa) godz. 11:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Kornelem Sadowskim

29 marca (środa) godz. 12:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Kornelem Sadowskim

30 marca (czwartek) godz. 9:00 – warsztaty projektowania plakatu teatralnego z plastyczką i scenografką Krystyną Nikiel-Katolik

30 marca (czwartek) godz. 10:00 – warsztaty projektowania plakatu teatralnego z plastyczką i scenografką Krystyną Nikiel-Katolik

31 marca (piątek) godz. 13:00 – spotkanie z odtwórcą roli Amadeusza, Mateuszem Trzmielem moderowane przez aktora Kornela Sadowskiego

 

REZERWACJA:

Prosimy o przesłanie maila na adres edukacja@teatr.gliwice.pl ze wskazaniem wybranej daty i podaniem nazwy szkoły, nazwiska nauczyciela oraz telefonu kontaktowego. Każde spotkanie przygotowane jest dla 1 grupy, do ok. 25 osób i trwa 1 godzinę. Terminy przekreślone są już zarezerwowane. Ilość miejsc ograniczona!

 

REZERWACJA BILETÓW NA SPEKTAKL: 

Biuro Obsługi Widzów (tel. 32 230 49 68, bow@teatr.gliwice.pl)

PRZEJDŹ DO STRONY SPEKTAKLU


WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

1) ZWIEDZANIE TEATRU ( dla wszystkich grup wiekowych)

W czasie spaceru dzieci zaglądają do niedostępnych na co dzień zakamarków teatru – zwiedzają garderoby, poznają sekrety charakteryzacji, poznają zadania inspicjenta i suflera. Z bliska przyglądamy się scenie, kulisom i poznajemy teatralne obyczaje.

Czas trwania:  1h

Cena : 8 zł/os.

 

 

 

 

 

2) PODSTAWOWE ZADANIA AKTORSKIE  ( dla wszystkich grup wiekowych)

Te wypełnione ruchem i działaniem warsztaty przybliżają dzieciom podstawy pracy aktora. Uczestnicy odkrywają plastykę ciała, ćwiczą emisję głosu i techniki improwizacji. W trakcie trwania warsztatu kształtowane są umiejętności pracy zespołowej, odpowiedzialności za kolegów i koleżanki, wyrażania emocji. Jest też oczywiście mnóstwo dobrej zabawy!

Czas trwania : 1h

Cena : 8 zł/os.

Dzieci stoją w kole na dziedzińcu Teatru Miejskiego w Gliwicach. Nad ich głowami kolorowe materiały pełniące rolę zadaszenia. Dzieci powtarzają ruchy za aktorem.

 

 

 

 

Zapisy: Aby zgłosić klasę do udziału w warsztatach prosimy o przesłanie na adres edukacja@teatr.gliwice.pl wiadomości z podaniem nazwy szkoły, klasy, ilości uczniów, nazwisko i numer telefonu nauczyciela oraz wybranego tytułu warsztatu.

Zajęcia odbywają się w wybrane poniedziałki. Ilość miejsc ograniczona.

 


WOKÓŁ „KARTOTEKI” TADEUSZA RÓŻEWICZA  – scenariusz lekcji dla szkół ponadpodstawowych

Plakat promujący spektakl Kartoteka w reżyserii Pawła Szkotaka

Zapraszamy Nauczycieli języka polskiego do przeprowadzenia lekcji poświęconej „Kartotece” Tadeusza Różewicza. Lekcja stanowi wartościowy komentarz do spektaklu  w reżyserii Pawła Szkotaka, na który zapraszamy klasy szkół ponadpodstawowych. Można ją także przeprowadzić bez udziału w spektaklu, wpisując się w obchody 100. rocznicy urodzin Poety.

Aby otrzymać bezpłatny konspekt lekcji „Kartoteka” Tadeusza Różewicza  jako dramat nowożytny  prosimy o dołączenie do Newslettera Nauczycielskiego i zaznaczenie poziomu kształcenia Szkoła ponadpodstawowa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ


 


W naszym archiwum możecie zobaczyć jakie projekty prowadziliśmy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w poprzednich sezonach:

ARCHIWUM