Sztuki dobrze jest doświadczać w działaniu. Warsztaty i lekcje teatralne w Teatrze Miejskim w Gliwicach to aktywne zdobywanie wiedzy, chwila namysłu i mnóstwo dobrej zabawy!
DNI TEATRU DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru

W tym roku do świętowania szczególnie zapraszamy młodzież – dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy specjalny pokaz spektaklu „Amadeusz” 31 marca (piątek) o godz. 11:00. W ramach biletu możecie skorzystać bezpłatnie z kilku tematów lekcji teatralnych, które będą odbywały się w Teatrze Miejskim w Gliwicach od 27 do 31 marca 2023 r. Zaplanowaliśmy różnorodne ścieżki warsztatowe – m.in. zwiedzanie teatru, projektowanie plakatu, interpretację tekstu dramatycznego. Warsztaty teatralne poprowadzą aktorzy występujący w „Amadeuszu” w reż. Norberta Rakowskiego.
PROGRAM:
27 marca (poniedziałek) godz. 9:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Mariuszem Galilejczykiem
27 marca (poniedziałek) godz. 10:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Mariuszem Galilejczykiem
27 marca (poniedziałek) godz. 11:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Mariuszem Galilejczykiem
27 marca (poniedziałek) godz. 11:30 – zwiedzanie teatru z aktorem Maciejem Piasnym
28 marca (wtorek) godz. 9:00 – warsztaty scenicznego czytania tekstu dramatu z aktorami Mariuszem Galilejczykiem i Maciejem Piasnym
28 marca (wtorek) godz. 12:00 – warsztaty scenicznego czytania tekstu dramatu z aktorami Mariuszem Galilejczykiem i Maciejem Piasnym
28 marca (wtorek) godz. 12:00 – lekcja o powstawaniu i znaczeniu scenografii teatralnej do spektaklu „Amadeusz” z aktorem Kornelem Sadowskim
29 marca (środa) godz. 11:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Kornelem Sadowskim
29 marca (środa) godz. 12:00 – zwiedzanie teatru z aktorem Kornelem Sadowskim
30 marca (czwartek) godz. 9:00 – warsztaty projektowania plakatu teatralnego z plastyczką i scenografką Krystyną Nikiel-Katolik
30 marca (czwartek) godz. 10:00 – warsztaty projektowania plakatu teatralnego z plastyczką i scenografką Krystyną Nikiel-Katolik
31 marca (piątek) godz. 13:00 – spotkanie z odtwórcą roli Amadeusza, Mateuszem Trzmielem moderowane przez aktora Kornela Sadowskiego
REZERWACJA:
Prosimy o przesłanie maila na adres edukacja@teatr.gliwice.pl ze wskazaniem wybranej daty i podaniem nazwy szkoły, nazwiska nauczyciela oraz telefonu kontaktowego. Każde spotkanie przygotowane jest dla 1 grupy, do ok. 25 osób i trwa 1 godzinę. Terminy przekreślone są już zarezerwowane. Ilość miejsc ograniczona!
REZERWACJA BILETÓW NA SPEKTAKL:
Biuro Obsługi Widzów (tel. 32 230 49 68, bow@teatr.gliwice.pl)
WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
1) ZWIEDZANIE TEATRU ( dla wszystkich grup wiekowych)
W czasie spaceru dzieci zaglądają do niedostępnych na co dzień zakamarków teatru – zwiedzają garderoby, poznają sekrety charakteryzacji, poznają zadania inspicjenta i suflera. Z bliska przyglądamy się scenie, kulisom i poznajemy teatralne obyczaje.
Czas trwania: 1h
Cena : 8 zł/os.
2) PODSTAWOWE ZADANIA AKTORSKIE ( dla wszystkich grup wiekowych)
Te wypełnione ruchem i działaniem warsztaty przybliżają dzieciom podstawy pracy aktora. Uczestnicy odkrywają plastykę ciała, ćwiczą emisję głosu i techniki improwizacji. W trakcie trwania warsztatu kształtowane są umiejętności pracy zespołowej, odpowiedzialności za kolegów i koleżanki, wyrażania emocji. Jest też oczywiście mnóstwo dobrej zabawy!
Czas trwania : 1h
Cena : 8 zł/os.
Zapisy: Aby zgłosić klasę do udziału w warsztatach prosimy o przesłanie na adres edukacja@teatr.gliwice.pl wiadomości z podaniem nazwy szkoły, klasy, ilości uczniów, nazwisko i numer telefonu nauczyciela oraz wybranego tytułu warsztatu.
Zajęcia odbywają się w wybrane poniedziałki. Ilość miejsc ograniczona.
WOKÓŁ „KARTOTEKI” TADEUSZA RÓŻEWICZA – scenariusz lekcji dla szkół ponadpodstawowych
Zapraszamy Nauczycieli języka polskiego do przeprowadzenia lekcji poświęconej „Kartotece” Tadeusza Różewicza. Lekcja stanowi wartościowy komentarz do spektaklu w reżyserii Pawła Szkotaka, na który zapraszamy klasy szkół ponadpodstawowych. Można ją także przeprowadzić bez udziału w spektaklu, wpisując się w obchody 100. rocznicy urodzin Poety.
Aby otrzymać bezpłatny konspekt lekcji „Kartoteka” Tadeusza Różewicza jako dramat nowożytny prosimy o dołączenie do Newslettera Nauczycielskiego i zaznaczenie poziomu kształcenia Szkoła ponadpodstawowa.
W naszym archiwum możecie zobaczyć jakie projekty prowadziliśmy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w poprzednich sezonach: