Opowiem Ci bajkę… (cykl spotkań dla dzieci i opiekunów)

Opowiem Ci bajkę… to cykl spotkań twórczych przygotowany z myślą o przedszkolakach i bliskich im dorosłych.

Dzieje się u nas …bo teatr to takie miejsce, w którym bajki opowiada się najfajniej!

Pretekstem dla rodzinnych spotkań są najpiękniejsze klasyczne bajki dla dzieci oraz ich teatralne interpretacje. Wspólnie opowiemy ulubione historie i zastanowimy się, dlaczego reżyserzy znajdują wciąż nowe sposoby na ich przedstawienie. Obejrzymy fragmenty najbardziej interesujących inscenizacji. W twórczym działaniu zastanowimy się  nad ideami, które niosą, nad tym, co nas dziś w nich dotyka. Być może będziemy się nawet z nimi spierać i dyskutować! Sami zabawimy się w artystów i, zainspirowani klasycznymi tekstami, opowiemy nowe historie (czy to trudne zajęcie?) i wymyślimy własnych bohaterów. Zanurzymy się w bogactwie teatralnych języków, wyrazimy nasze pomysły w ruchu, dźwięku, formach plastycznych.

Cykl „Opowiem Ci bajkę…” ożywia tradycję rodzinnego opowiadania historii, czerpiąc z bogactwa teatralnych inscenizacji dziecięcej klasyki. To przestrzeń twórczego spotkania dzieci i bliskich im dorosłych. Łączy bodźce wizualne, dźwiękowe, ruchowe z inicjacją do teatru jako miejsca opowiadania, interpretowania historii.

Plan najbliższych spotkań:

9 czerwca 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o pewnym spotkaniu
Spotkanie inspirowane „Latem Muminków” Tove Jansson.

Minione:

20 stycznia 2019, godz. 11.00 i 13.00, Teatralny Dzień Babci i Dziadka, Opowiem Ci bajkę… o tysiącu różnych barw
Spotkanie inspirowane wierszami dla dzieci m.in. Władysława Broniewskiego, Jerzego Ficowskiego, Leopolda Staffa, Ewy Szelburg-Zarembiny.

10 lutego 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o tym, że czasami bardzo czegoś pragniemy
Spotkanie inspirowane „Małą Syrenką” Hansa Christiana Andersena.

10 marca 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o odkrywaniu prawdziwego piękna
Spotkanie inspirowane „Brzydkim kaczątkiem” Hansa Christiana Andersena.

7 kwietnia 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o krainie, w której dzieci nie dorastają
Spotkanie inspirowane „Piotrusiem Panem” Jamesa Matthew Barriego.

12 maja 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o mądrości
Spotkanie inspirowane „Kubusiem Puchatkiem” Alana Alexandra Milne’a.

Informacje dla rodziców i opiekunów:
– zajęcia trwają do 60 minut
– zajęcia odbywają się na Scenie Mikro (wejście od ul. Opawskiej)
– bilety: 20 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)
– ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widzów
– prosimy o zabranie wygodnych, niekrępujących ruchu ubraniach, które mogą ulec wybrudzeniu
– ze względu na formę i przebieg  warsztatów wskazane jest uczestnictwo jednego dziecka z jednym opiekunem
– Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wyrażenie zgody na fotografowanie i publikację wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych teatru, w tym na stronie teatru.

Cykl realizowany jest przy współpracy z Fundacją t:.

Fundacja t: powstała, by otwierać teatr. Dwukropek inicjuje dyskusje, stwarza nowe obszary działania, włącza osoby, zagrożone wykluczeniem. Teatr bowiem jest dla nas narzędziem poznawania i komentowania współczesnego świata i otaczającej rzeczywistości, opowieścią o społeczeństwie, marzeniem o przestrzeni spotkania i wspólnej aktywności różnych osób i grup.

Pracownicy Fundacji realizują autorskie projekty artystyczno-społeczne, teatralne, performatywne i edukacyjne. Piszą o najciekawszych zjawiskach w teatrze współczesnym i sięgają do nowatorskich propozycji dziś zamkniętych w archiwach. Inicjują sytuacje wymiany doświadczeń i wspólnotowe procesy twórcze. Pracują ze społecznościami, promujemy ich specyfikę, kulturę i lokalny potencjał.

W obszarze ich zainteresowań leżą działania w przestrzeni publicznej, pamięć jednostki i wspólnoty, archiwa afektywne. Odwołują się do różnych aspektów szeroko rozumianego teatru współczesnego, sięgają także ku mniej uświadomionym aspektom sztuki: performansowi, światłu i sztukom wizualnym, teatrowi dźwięku i audioart. Badają zagadnienia ruchu i ciała w teatrze, teatru plastycznego i teatru formy, społecznego wymiaru przekazu w teatrze współczesnym oraz udostępniania sztuki osobom wykluczonym ze względu na niepełnosprawność lub defaworyzowanym z przyczyn społecznych, ekonomicznych, prawnych.

Eksperymentują z nowymi formami, chcą pobudzać refleksję, wzmacniać zmysł obserwacji rzeczywistości i krytyczne myślenie. Tworzą teatr, który zmienia myślenie, daje wolność w postrzeganiu i komentowania świata.

Prowadząca warsztaty

Marta Kurowska. Teatrolożka, dramaturżka, krytyczka, pedagożka teatru. Absolwentka wiedzy o teatrze UJ oraz dramaturgii i pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym, stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego na kierunku wiedza o teatrze, filmie i mediach. Autorka publikacji z dziedziny teatru i dramatu współczesnego, redaktorka programów teatralnych. Inicjatorka, kuratorka i prowadząca działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. Prezeska fundacji t:

Współpraca merytoryczna

Robert Maniak. Realizator dźwięku, dziennikarz radiowy, VJ, alternatywny bajkopisarz. Kurator międzynarodowego festiwalu chóralnego „Pamięć kamieni”. Autor udźwiękowienia i wizualizacji do spektakli teatralnych (współpracował m.in. z Jarosławem Kilianem, Markiem Zakosteleckym, Jiřim Havelką, Barotszem Kurowskim). Inicjator, kurator i prowadzący działania kulturalne, edukacyjne i społeczne m.in. z Fundacją L’Arche, Fundacją Katarynka, Galerią ArtBrut oraz Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu. Wiceprezes fundacji t:

Odwiedź stronę Fundacji tedwukropek.pl

Teatr Miejski w Gliwicach_logo t dwukropek

 

 

 

 

 

 

Tak bawiliśmy się 13 stycznia:

Galeria z warsztatów 20 stycznia: