Wesoły początek sezonu teatralnego

Piotr Bogdański, Tygodnik Wałbrzyski nr 51-52/18.12 (Fragment recenzji dotyczący „Lekcji tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby”)

Jak co roku życie wielbicieli teatru zaczyna się od września. I jak co roku przynosi nadzieje, że nowy sezon teatralny będzie obfitował w piękne przeżycia. Jesień na Dolnym Śląsku rozpoczęły trzy premiery – pisze Piotr Bogdański w Tygodniku Wałbrzyskim (…)
Pierwszą, jaką zobaczyłem, to „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby”. To spektakl według tekstów Bogumiła Hrabala i Jaroslava Haska, przygotowany przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. I muszę przyznać, że ekipa pod przewodnictwem reżysera Łukasza Czuja, skonstruowała prawdziwą bombę. To, co się dzieje na niewielkiej scenie, to prawdziwe szaleństwo. Joanna Gonschorek wciela się w Pana Bambę, tytułowego właściciela zakładu. Mężczyzna, kochający nade wszystko zabawę, gromadzi pod swoim dachem wszelakich wariatów. Między innymi kandydata na posła -Jana Bucefa (Paweł Palcat). Polityk serwuje siarczyste przemówienia. Towarzyszą mu m.in. romansująca przedstawicielka handlowa, agent ubezpieczeniowy, wynalazca trutki na szczury i wreszcie – szukający zemsty fryzjer. Ta niezwykła menażeria buduje ze sobą przedziwne relacje, również erotyczne. Mimo, że rozwój akcji prowadzi – powiedzmy, że logiczna fabuła, to nie sposób zgadnąć, co za chwilę się wydarzy. Spektakl utrzymany jest w konwencji komedii. Pomiędzy salwami śmiechu jest jednak czas na refleksję. Forma przekazu pozwala na swobodną interpretację poszczególnych wątków. Jak opowiada na koniec Gonschorek, podczas demakijażu, nie jest to łatwe. Myślę, że za to może być powodem do ciekawych dyskusji. Jak by tego było mało, sceny przeplatane są piosenkami, a raczej songami. Autorami niemal wszystkich tekstów jest Michał Chludziński. Brzmią one naprawdę dobrze, a dwa z nich (muzycznie i aranżacyjnie) to prawdziwe perełki. Oczywiście śpiewającym aktorom towarzyszą grający na żywo muzycy. Konstrukcja widowni umożliwia obserwowanie artystów z bliska. Dzięki temu dokładnie widać ile energii, serca, talentu, a przede wszystkim pracy wkładają legniccy artyści. Efekt jest jednak niezapomniany. Nic zatem dziwnego, że „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” jest wystawiana przy kompletach publiczności. Warto dodać, że spektakl jest koprodukcją Teatru z Legnicy i Teatru Miejskiego w Gliwicach.

źródło: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/252686.html?josso_assertion_id=AD13EDBB01D0D8A7