Anna Kadulska

Teatr Miejski w Gliwicach_Anna Kadulska_sm

Absolwentka Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Od 1991 roku aktorka Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zadebiutowała rolą Muszki w „Skizie” Gabrieli Zapolskiej (reż. Ewa Kutryś).

W 1994 roku otrzymała I nagrodę za rolę Anieli w „Ślubach panieńskich” A. Fredry (reż. A. Polony) na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych w Radomiu. Jest laureatką Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie (1996). W 2000 roku zdobyła Złotą Maskę za rolę Lady Milford w spektaklu „Intryga i miłość” F. Schillera w reż. K. Babickiego. Rok później dostała wyróżnienie na XXVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” za rolę Muzy w przedstawieniu „Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego (reż. K. Babicki). W 2002 roku otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta RP oraz odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka II miejsca w plebiscycie na najpopularniejszego aktora w Teatrze Śląskim
w sezonie 2005/2006. Otrzymała również nagrodę za rolę Szwaczki II w spektaklu „Szwaczki” P. Sali (reż. A. Celiński) na VII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”. W 20. edycji „Subiektywnego spisu aktorów teatralnych” (2012) krytyk Jacek Sieradzki wymienił ją w kategorii zwycięstwo doceniając za rolę w „Mewie”. (źródło)