Artur Paczesny

Teatr Miejski w Gliwicach_ Artur Paczesny

Absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, filia we Wrocławiu. Przez dwa lata studiował także na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

Przez wiele lat związany z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, w którym zagrał 40 bardzo różnorodnych ról w spektaklach dla młodszych i starszych widzów. Przykłady: „Aktorzy prowincjonalni” (postać: Krzysztof) reż. Piotr Ratajczak, „Love forever”- (postać: Borys) – reż. Michał Siegoczyński, „Kobieta z przeszłości” (postać: Frank) – reż. Ewelina Marciniak, „Jak wam się podoba” (postać: Olando) – reż. Jacek Papis, „Balladyna” (postać: Filon) – reż. Jan Machulski, „Muminki” (postać: Włóczykij) – reż. Paweł Szumiec, „Pippi Pończoszanka” (postać: Tommy) – reż. Wojciech Rogowski, „Przygody rozbójnika Rumcajsa” (postać: Rumcajs) – reż. Kazimierz Mazur.

 

Jak wszyscy marzyli o Hamlecie, ja myślałem o Kordianie. Hamlet jest genialny, jestem wielkim fanem tego tekstu, ale po inscenizacji Jana Klaty z Marcinem Czarnikiem stwierdziłem, że Marcin zagrał chyba wszystko, co można było. Ale uważam, że w każdej roli można odnaleźć coś ciekawego. Zawsze intrygowały mnie typy brudne, psychopatyczne, ich ciemne zakamarki umysłu. Nie miałem możliwości jeszcze kogoś takiego zagrać, ale chyba… wszystko przede mną. – odpowiedź na pytanie o wymarzoną rolę, źródło Wikicytaty . 

 

Współpracował także z Teatrem Usta Usta-Republika, Teatrem Biuro Podróży, Teatrem Ad Spectatores.