Bartholomäus Martin Kleppek

Teatr Miejski w Gliwicach_Bart

Scenograf, aktor. W 1997 roku założył i prowadził Teatr der Würfelbühne, gdzie pracował jako aktor, reżyser i scenograf.

W latach 2002-2006 studiował na Akademii Muzyki i Teatru w Hanowerze oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Już w trakcie studiów stworzył scenografię i kostiumy do wielu przedstawień. Po ukończeniu studiów pracował jako aktor w teatrach państwowych w Brunszwiku i Mainz. Był asystentem scenografek Katarzyny Borkowskiej i Justynie Łagowskiej.

Stworzył scenografię i kostiumy do spektakli m.in. : „Jak się wam podoba” w reżyserii Christiana Leonarda w berlińskim Shakespeare Company, „Życie w pytaniach i wykrzyknikach“ w reżyserii Ulriki Arnold, „Szatańskie wersety” w reżyserii Ihsana Othmanna w Państwowym Teatrze w Wiesbaden oraz „Hamlet” w reżyserii Jana Klaty w Schauspielhaus Bochum. Z Janem Klatą współpracował także przy okazji wielu niemieckojęzycznych produkcji m.in. w Państwowym Teatrze w Dreźnie.

Wspólnie z reżyserem Jackiem Jabrzykiem stworzyli: „W stanie zagrożenia” oraz „Wroga ludu” w Teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie, „Bunię” w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie oraz „Rewizora”, „Trans- Atlantyk” w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Obecnie częściej pracuje przy produkcjach filmowych. Jest twórcą scenografii do filmu „Endlig” Alexa Schaada – laureata studenckiego Oscara. Film zdobył także nagrodę Max Ophϋls na jednym z najważniejszych niemieckich festiwali filmów artystycznych.