Daniel Malchar

Autor muzyki do spektaklu „Tchnienie”. Urodzony w 1990 roku. W 2013 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim PWST w Krakowie. Ukończył także Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bielsku-Białej w klasie oboju. Aktor, wokalista, muzyk i kompozytor.

W 2009 roku debiutował na deskach teatru w roli Chada Danfortha w spektaklu „High School Musical” w reż. Tomasza Dutkiewicza w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Występował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie grał w musicalach „Przebudzenie wiosny” (reż. Ł. Kos) i „Our House” (reż. M. Znaniecki). Za rolę w „Our House” otrzymał nominację do Nagrody Artystycznej „Złota Maska” w kategorii najlepszej roli wokalno-aktorskiej za rok 2012.

W krakowskim Teatrze PWST wystąpił w spektaklu: „Niech no tylko zakwitną jabłonie” w reż. Wojciecha Kościelniaka oraz „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” w reż. Krzysztofa Globisza, do którego napisał także muzykę. Jego wkład w realizację spektaklów dyplomowych został uhonorowany Nagrodą Związku Artystów Scen Polskich przyznaną w trakcie 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w 2013 roku.

W sezonie 2013/14 rozpoczął pracę w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie gra m.in. tytułową rolę w spektaklu „Pinokio” w reż. Jarosława Kiliana.

Jako piętnastolatek założył  zespół wokalny Freedom z którym zdobył m.in. Grand Prix w XIX Podbeskidzkim Festiwalu Piosenki Religijnej w Andrychowie w 2006 roku i I miejsce w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival” w Siedlcach. Dyrygował koncertami chóralnymi: Pasją Janową J. F. Haendla i Stabat Mater G. B. Pergolesiego w wykonaniu absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2016 roku za swoją działalność został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa w dziedzinie sztuk scenicznych. W 2007 roku otrzymał stypendium Burmistrza Czechowic-Dziedzic za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Współpracuje także z Teatrem Stu, Teatrem Łaźnia Nowa i Teatrem Barakah, dla którego komponował muzykę do serii kabaretów „Noce waniliowych myszy”. Komponował również muzykę do filmów krótkometrażowych m.in. „Kulawi” (reż. M Turlewicz).