Emilia Sadowska

Teatr Miejski w Gliwicach_Emilia Sadowska

Absolwentka Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Filologii Polskiej na UW. Reżyser teatralny i filmowy, redaktor programów TV. Autorka etiud filmowych: „Dziewczyna”,”Ikona”, „Maryla Bogran i szeryfki”, „Dzień bez słońca” oraz teatru tv „Zatrudnimy Clowna” wg Matei Visnieca. Zrealizowała m.in. spektakle teatralne: „Zwał” Sławomira Shuty, „Amatorki” Elfriede Jelinek, „Pomórnik kryminał ekologiczny” wg Olgi Tokarczuk, „Eliminacje” Silke Hassler, „Czerwona droga do Sabaiby” Oscara Liery, „The Passengers” Rory Sullivana i Anny Wolf.

Autorka projekcji filmowych do spektakli w reż. Krzysztofa Rekowskiego: „Przyjaciel” Radosława Paczochy, „Glany na glanc” Dawida Gov, „Rosyjski kontrakt” Andrieja Płatonowa, „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, „Kobiety bez znaczenia” Alana Bennetta i „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána.

Swoje prace realizowała w Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatrze im Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz New Theatre Dublin w Irlandii.
Jako redaktor i reżyser współpracowała z TVP2, TVP Kultura, TVP oddział w Łodzi, TVP oddział w Szczecinie, Telewizją WTK w Poznaniu.

W latach 2012 – 2016 wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na specjalizacji NOWE MEDIA.