Julia Mark

Teatr Miejski w Gliwicach_ Julia Mark_fot_Bożena Nitka

Reżyserka teatralna. Studiowała Wiedzę o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej. Ukończyła Wydział Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Podczas studiów współpracowała z Bogdanem Hussakowskim (Teatr PWST), była też asystentką Mikołaja Grabowskiego w krakowskim Starym Teatrze.

Debiutowała „Miłością Fedry” Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Od tego czasu wystawia spektakle zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dla dzieci i dorosłych (między innymi „Alicję w Krainie Czarów” Lewisa Carolla w Teatrze Banialuka w Bielsku Białej, „Piotrusia Pana” Jamesa M. Barrie’go w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Aleksandra Smolki), jak i dramatycznym („Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Zastrzel mnie i weź ze sobą” Marii Spiss w Teatrze Nowym w Krakowie).

Julia Mark wygrała konkurs na reżyserię organizowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2009), a także otrzymała Dziką Różę Dziennikarzy za „Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, 2013), Srebrny kluczyk za najlepszy spektakl sezonu 2014/2015 w Jeleniej Górze za „Karskiego historię nieprawdziwą”, a także Don Kichota – nagrodę za debiut reżyserski w Polskim Radiu.

Spektakle Julii były prezentowane na wielu festiwalach teatralnych, m.in. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, festiwalu młodych reżyserów M-teatr w Koszalinie, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Wałbrzyskich fanaberiach teatralnych czy na krakowskiej Boskiej Komedii.