Marcin Sławiński

Marcin Sławiński

Absolwent Wydziału Aktorskiego (1973) i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie.

Przez 10 lat  jako aktor Teatru Narodowego grał w wielu głośnych spektaklach w reż. A. Hanuszkiewicza,   T. Minca i K. Swinarskiego, zagrał także szereg ról w Teatrze TV i PR, w filmach i dubbingu.

W 1982 r. zadebiutował „Zamianą” Paula Claudela w Teatrze Małym – scenie  Narodowego i od tego czasu zajmuje się wyłącznie reżyserią.

Zrealizował 120 spektakli w ponad dwudziestu polskich i zagranicznych teatrach. Spod jego ręki wyszły polskie prapremiery takich szlagierów jak „Mayday”, „Okno na parlament”, „O co biega”, „Wszystko w rodzinie”, „Zbrodnie serca”, „Przyjazne dusze” czy „Mayday II” (w Kwadracie), „Mój przyjaciel Harvey”, „Nie teraz, kochanie” i „Zwariowana terapia” (w Komedii) czy „Szalone nożyczki”, „Pół żartem, pół sercem” i „Wieczór kawalerski” w łódzkim Powszechnym. Reżyserował komedie Ayckbourne’a, Frayna, Shaeffera, Gombrowicza, Mrożka, a przede wszystkim – Aleksandra Fredry.

Poproszony o wymienienie najważniejszych spektakli, podaje debiutancką „Zamianę”, „Spróbujmy jeszcze raz”  Schisgalla z jego przyjaciółmi W. Zborowskim i P. Wawrzeckim, które rozpoczęło jego współpracę z Kwadratem, spektakle „peerelowskie” czy raczej „antypeerelowskie”: „Róbmy swoje”, „Mandat”, „Kompot”, „Nagi król” i „5 dni Lemuela Gulliwera”, a także „mądre komedie” –  „Seksualne perwersje w Chicago” Mameta, „Sztukę” Y. Rezy, „Pokój stołowy, „Pokój Marvina”, „Klub cmentarny”, „Prawdę” i sztuki Wojciecha Tomczyka – „Komedia romantyczna”, „Zaręczyny” i oczywiście wielokrotnie nagradzany dramat „Wampir” z 2003 r. oraz prapremierowe przedstawienie sztuki „Źli Żydzi” z 2020 r. które odniosło  duży sukces na festiwalu Rzeczywistość  Przedstawiona w Zabrzu.

Reżyserował operetki, spektakle teatru TV, Polskiego Radia i serial komediowy. Był kierownikiem artystycznym warszawskiego Teatru Kwadrat oraz łódzkiego Teatru Powszechnego.

Za aktorstwem nie tęskni, o dyrektorowaniu nie marzy, uważa, że reżyserowanie w teatrze to najlepsze co mu się mogło w życiu zawodowym przytrafić.

W Teatrze Miejskim w Gliwicach pracuje obecnie nad spektaklem „Szalone nożyczki”.