Sławomir Kupczak

Teatr Miejski w Gliwicach_ Sławomir Kupczak

Ukończył studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kompozycji Jana Wichrowskiego. Jest twórcą muzyki solowej, kameralnej, symfonicznej, elektroakustycznej, teatralnej (przedstawienia w reżyserii Jakuba Porcariego, Krzysztofa Rekowskiego, Krzysztofa Globisza, Piotra Jędrzejasa, Marii Spiss, Pawła Passiniego) i filmowej (reż. Iwona Bielecka) a także II Symfonii na 100 motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę, prawykonaną na ISCM World Music Days we Wrocławiu w 2014 roku. W maju 2015 roku odbyła się premiera opery kameralnej Voyager w reżyserii Michała Borczucha na zamówienie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Komponuje na zamówienia festiwali m.in. (Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Festiwal Prawykonań).

W 2006 roku utwór Anafora VI otrzymał 4. lokatę na 53. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii kompozytorów młodych. W tym samym roku za utwór Anafora VII – Lament otrzymał drugą nagrodę na 48. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda organizowanym przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich.
Anafora V na wiolonczelę i komputer reprezentowała w 2004 Polskie Radio na Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Rzymie zaś w 2015 roku Polskie Radio reprezentowały dwa utwory kompozytora (Res facta i 4 tańce z przygrywką) na III Konkursie Palma Ars Acustica w Berlinie. (www.kupczak.com.pl)