terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Amadeusz

  • Peter Shaffer
  • Premiera: 17 czerwca 2021 r. | spektakl dla widzów 16+

 Zanurzamy się w dziele tworzenia muzycznego testamentu, dworskich intryg, eksplozji i destrukcji geniuszu.


Scena ze spektaklu "Amadeusz"

 

W „Amadeuszu” podążamy za podstępną intrygą Antonia Salieriego, kapelmistrza na dworze cesarza Józefa II Habsburga, wymierzoną w Wolfganga Amadeusza Mozarta, genialnego kompozytora. Salieri nie może pogodzić się z własną artystyczną miernością, tym bardziej dotkliwą na tle olśniewającego talentu Mozarta. Zazdrości mu nie tylko muzycznego geniuszu, ale też młodzieńczej radości i dezynwoltury. Salieri nie pojmuje, dlaczego Mozart, ów chichoczący błazen opowiadający sprośne dowcipy, otrzymał od Boga tak wyjątkowy dar, czyniący jego dzieła nieśmiertelnymi. Podążamy za człowiekiem trawionym narastającą zawiścią wobec artysty i pałającego nienawiścią do Boga, któremu wyrzuca niesprawiedliwość i odtrącenie.

Skupiając się na niemalże partyturowym zapisie sztuki, twórcy przedstawiają przypowieść o zmaganiu się człowieka z losem, o tragedii kogoś, kto w zachwycie samym sobą i swoimi oczekiwaniami pokierował życie na tory zazdrości i  nienawiści, w odwecie za własne niedoskonałości. Cała tragedia Salieriego to bluźniercze zmaganie się z Bogiem, który wybrał sobie na geniusza nie jego, a „tego Amadeusza”. Jednak tekst Shaffera to nie biografia Mozarta i nie tylko rozważania o losie artysty, ale przede wszystkim zachwyt nad muzyką geniusza, która przetrwała setki lat. Muzyka Mozarta będzie więc jednym z głównych bohaterów tej sztuki.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O GENEZIE DRAMATU

 

Tekst: Peter Shaffer

Tłumaczenie: Bogumił Trelkowski

Reżyseria: Norbert Rakowski

Scenografia: Maria Jankowska

Kostiumy: Krystian Szymczak

Asystentka kostiumografa: Janina Łubkowska

Opracowanie muzyczne: Marcin Partyka

Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Ruch sceniczny:  Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska

Wizualizacje: Wojtek Kapela

Obsada:

Karolina Olga Burek (Konstancja Weber – żona Mozarta);  Anna Moś-Domagała */ Kladia Cygoń-Majchrowska (Caterina Cavalieri); Katarzyna Wysłucha* (Teresa Salieri); Przemysław Chojęta*/Lech Mackiewicz (Hrabia Franz Orsini – Rosenberg); Mariusz Galilejczyk /Paweł Majchrowski (Venticelli 3, ksiądz); Cezary Jabłoński (Venticelli 1); Łukasz Kucharzewski*/Łukasz Kaczmarek (Baron Gottfried van Swieten); Maciej Piasny (Johann Killian Von Strack); Krzysztof Prałat* /Mariusz Galilejczyk (Józef II – cesarz Austrii); Mirosław Rakowski* (Kapelmistrz Bono); Kornel Sadowski* (Venticelli 2); Mateusz Trzmiel* (Wolfgang Amadeusz Mozart); Błażej Wójcik *(Antonio Salieri)

*gościnnie


Informacje dodatkowe:

czas trwania: ok. 3h z przerwą


Recenzje:

Gra na wielu fortepianach, Jacek Wakar, Dziennik Teatralny przeczytaj

Noc przebaczenia, Maciej Kosma Cieśliński, teatrdlawszystkich.eu przeczytaj

Pan trazoM czyli o kruchości geniuszu, Marta Odziomek,  Gazeta Wyborcza Katowice przeczytaj

Spowiedź Salieriego, Magdalena Mikrut-Majeranek, teatrologia.pl przeczytaj

Amadeusz, Adam Karol Drozdowski, e-teatr.pl przeczytaj