terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Camerata Silesia – koncert z okazji Dnia Niepodległości

  • Camerata Silesia - koncert z okazji Dnia Niepodległości

11 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” . Zespół  ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

Camerata Silesia

Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak prezentuje program w całości poświęconym pieśniom niepodległościowym prezentowany w sposób umożliwiający włączanie się w śpiew słuchaczom.

Koncert przeplatany jest utworami fortepianowymi polskich kompozytorów oraz recytacjami poezji niepodległościowej.

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

Ireneusz Osiecki – akordeon

Michał Goławski – fortepian

Michał Szczepan, Juliusz Krzysteczko, Bogusław Kowalski – recytacje

Anna Szostak – dyrygent

Czas trwania: 60 min.

 

W ciągu ponad 30 lat swojej działalności Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” zdobył międzynarodową renomę, promując Polskę i Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji.

 

Camerata regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu „Chopin i jego Europa” czy Wratislavia Cantans. Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie. Podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonała prawykonań ponad 300 utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla Zespołu.

Uznaniem międzynarodowej krytyki muzycznej cieszy się nie tylko działalność koncertowa Cameraty Silesii, ale także nagraniowa. Zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt płyt, z których cztery uzyskały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, a kilkanaście było do niej nominowanych.

Od 2014 r. Camerata Silesia realizuje autorskie cykle koncertów w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Anna Szostak – dyrygent, pedagog, profesor sztuki w zakresie dyrygentury. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego i wykładowca tejże uczelni. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe jednak uznanie zyskała jako dyrektor i dyrygent założonego przez siebie w 1990 roku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Zespół ten, złożony z solistów wokalistów, wykonując pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową, honorowaną prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. Ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

Anna Szostak dokonała ponad 300 prawykonań dzieł kompozytorów, którzy nierzadko dedykowali swoje utwory jej i jej zespołowi, m.in.: K. Baculewskiego, R. Campo, R. Gabrysia, A. Gabrysia,  H.M. Góreckiego, K. Knittla, A. Koszewskiego, Z. Krauzego, A. Krzanowskiego, St. Krupowicza, P. Łukaszewskiego, Z. Preisnera, S. Procacciolego, B. Schaeffera, W. Szalonka, P. Szymańskiego, R. Twardowskiego, J. Wnuk-Nazarowej, A. Zubel.

W swoim dorobku Anna Szostak ma 50 wydawnictw fonograficznych. Płyty przez nią nagrane zdobyły kilkadziesiąt nominacji do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”, a cztery z nich ją otrzymały – ostatnio w 2020 album „Camerata Silesia sings Silesian Composers” w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna oraz w 2021 album „Przez łzy” w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna. Była zapraszana do współpracy przez organizatorów renomowanych festiwali.

W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.