terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Dom Spokojnej Młodości

„Pierwszy McDonald’s, lokalni gangsterzy i small biznesy na targowisku zwanym Balcerkiem zgrabnie dopełniają panoramę dziejów III RP. Świetna muzyka i pomysłowa choreografia Pauliny Andrzejewskiej sprawiają, że spektakl działa, choć większość tych opowieści już znamy, także ze sceny. Duża w tym zasługa zespołu, który brawurowo potrafi zaśpiewać i radiomaryjny poemat o Unii „nierządnicy europejskiej”, i sejmowe przemówienie Andrzeja Leppera o spadku produkcji wołowo-cielęcej.” (Newsweek)

Przez meandry rodzącej się demokracji przeprowadziła nas grupa dwunastu aktorów. Stosunkowo młodych, utalentowanych, dobrze śpiewających i poruszających się. Stanowiących dobrze zgrany, jeden sceniczny organizm. ” (Gazeta Wyborcza)

 

Rozśpiewane widowisko z mocnym, rockowym brzmieniem. Młodzieńcza energia, nietypowe aranżacje songów w wykonaniu bandu na żywo oraz pomysłowa choreografia składają się na opowieść o burzliwych latach 90.

Czas transformacji, Gliwice na styku PRL-u i kapitalizmu. 12 osobowy zespół utalentowanych aktorów wciela się w bohaterów tamtych czasów – młodych ludzi, których wciąga wir przemian. Dzielą się pierwszymi marzeniami o wielkiej fortunie, uczestniczą w narodowych uniesieniach, doznają gorzkich rozczarowań. Ich groteskowe opowieści wywołują na przemian śmiech i łzy.

Powracają obrazy i emocje z tamtych czasów – szkolna wycieczka do RFN, wspólnie oglądana w telewizji walka Gołoty z Lewisem, powstanie targowiska Balcerek, nocna dyskoteka, wizyta papieża, wymuszone kredyty czy polityczne spory o Unię Europejską. Choć to historie już nieco zapomniane, to przecież wciąż w nas żywe. Te same pytania wyśpiewane przez Kazika Staszewskiego czy Muńka Staszczyka w przywołanych w spektaklu songach – „Po co wolność” czy „Jest super”, pozostają nadal aktualne.

Kierunek podróży wyznaczy muzyka. Zabrzmią motywy znane z repertuaru rockowego (Kult, T Love, Proletaryat, Yugoton) i współczesne kompozycje Marcina Partyki.

RECENZJE

01/2017, Michał Centkowski, Rozczarowani w Gliwicach, Newsweek

23/01/2017, Anna Jurzycka, Dom spokojnej młodości – premiera w GliwicachRadio Piekary

24/01/2017, Marta Odziomek, Migawki z przeszłości, Gazeta Wyborcza

25/01/2017, Henryka Wach-Malicka, Budujemy nowy dom…, Dziennik Zachodni

30/01/2017, Blanka Hasterok, ,,Bez-czas” czerwonego autobusu, Dziennik Teatralny

20/02/2017, Magdalena Figzał, W rytmie transformacji, teatralny.pl

fot. Krzysztof Krzemiński