terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Festiwal PalmJazz: Joaquin Sosa Quartet (CU)

  • PalmJazz - Joaquin Sosa Quartet | 9 października 2021 (sobota) 21:30- CK Jazovia Gliwice

Joaquin Martinez Sosa urodził się i dorastał na Kubie, to tam rozpoczęła się jego pasja do muzyki. 31-letni artysta ma już za sobą występy na Barbados, w Kanadzie, Hiszpanii i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Grał między innymi u boku Wyntona Marsalisa i legendy kubańskiego jazzu – Paquito D’Rivery, który powiedział o nim: „To jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych muzyków we współczesnym świecie klarnetu”. Pod koniec zeszłego roku muzyk przeprowadził się do Polski, gdzie wraz ze swoim kwartetem, już na starcie przebojem wygrał konkurs w ramach 23. edycji Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa. Debiutancka płyta Joaquina Sosy„Caminando”  została zarejestrowana w 2019 roku w PM Studios w Hawanie. Utwory, które znalazły się na „Ca­minando” stanowią wypadkową rozmaitych inspiracji muzycznych oraz sumę doświadczeń zebranych przez lidera podczas dotychczasowej aktywności scenicznej. W mo­­mencie sesji nagraniowej klarnecista miał już na koncie występy na kilku kontynentach, dla rozmaitej publiczności oraz grę u boku wielkich sław światowej sceny. To także przełożone na język dźwięków uczucia i osobiste doświadczenia. Rodzina, miłość, radość, ale i rozczarowanie oraz zmaganie się z przeciwnościami, jakie funduje los.
Międzynarodowy kwartet założony przez kubańskiego klarnecistę po przeprowadzce do Polski nie ma jeszcze długiego stażu, co zupełnie nie przeszkodziło mu w pełnym artystycznym porozumieniu pomiędzy muzykami. Z jednej strony zaskakującym, z drugiej zaś – cieszącym ucho odbiorcy.

Paradoksalnie wyraźniej niż w przypadku debiutu (nagranego wyłącznie przez artystów z Kuby) wybrzmiewa tu latynoski rys muzyki lidera, ale jednocześnie kompozycje mają bardziej otwarty charakter, są odważniejsze i bardziej zadziorne. Przy tym muzyka Sosy nie straciła nic ze swojej lekkości oraz unoszącej się nad całością pozytywnej, pogodnej aury. Krótki okres współpracy członków zespołu okazał się tu atutem niosącym za sobą świeżość brzmienia i  niełatwy do przełożenia na słowo pisane nerw. Brzmieniem płyty „Katowice Session” Joaquin daje podstawy by zacząć uważać go za lidera, który ma znakomitą rękę do budowania składu i takiego doboru współpracowników, który zapewni optymalne zrealizowanie zamiarów przyświecających powstawaniu utworów.

Joaquin Martinez Sosa  – saksofon i klarnet
Mateusz Kaszuba – fortepian
Aniel Someillan Gallaraga – kontrabas
Peter Somos – perkusja