terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Festiwal PalmJazz: RGG & Robert Więckiewicz Planet LEM

  • PalmJazz -RGG & Robert Więckiewicz | 14 października 2021 (czwartek) 21:30 - CK Jazovia Gliwice

Połączenie muzyki, aktorstwa i genialnych emocji. Jednym słowem sztuka! „RGG & Robert Więckiewicz” to specjalny projekt zainspirowany twórczością Stanisława Lema – pisarza, futurologa, filozofa i eseisty, absolutnej legendy literatury science fiction. Punktem wyjścia jest tutaj nowa płyta RGG – „Mysterious Monuments On The Moon” – której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza, a pochodzącymi z książek „Solaris” oraz zbioru felietonów „Planeta LEMa” Improwizowany charakter muzyki tria współistnieje tutaj na równych prawach z ekspresją znakomitego aktora, który z właściwą dla siebie gracją wchodzi w świat literacki Lema, odsłaniając w prezentowanych fragmentach charakterystyczny język pisarza, pełen erudycji, przenikliwości, ironii, groteski i czarnego humoru. Zderzenie dwóch światów -muzycznego i aktorskiego – powoduje, że wspólnie wymyślona koncepcja nabiera momentami charakteru performatywnego, gdzie wartością jest otwartość i niejednoznaczność. Nie ma tutaj dysonansu, nie ma pomieszania kontekstów – całość stanowi sygnowany kompetencją wykonawczą, inteligencją i emocjonalnością tworzących improwizowany hołd złożony Stanisławowi Lemowi.

W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół

RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

Robert Więckiewicz
Aktor filmowy i teatralny, urodzony w 1967. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia. Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w „Ferdydurke”; Jerzego Skolimowskiego. Grał w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego, Andrzeja Wajdy. Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i zagranicą, m.in. aż pięciu Orłów – Polskiej Nagrody Filmowej.