terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Gliwicka Orkiestra Kameralna: Mistrzowskie interpretacje

  • Gliwicka Orkiestra Kameralna : Mistrzowskie interpretacje

Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza 9 października 2021 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bojków, ul. Parkowa 5 w Gliwicach-Bojkowie, na koncert z cyklu Mistrzowskie interpretacje. Koncert jest finałowym akcentem obchodów 20-lecia Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, która z uwagi na pandemię, nie mogła obchodzić swojego Jubileuszu wraz ze swoją publicznością na żywo w 2020 roku.

Koncert z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowany od 2005 roku jest wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach, zespół po raz pierwszy zagra w nowej sali na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5 – filii MDK w Gliwicach.

Program koncertu będzie częściowo nawiązywać, do zrealizowanego w tak trudnym pandemicznym czasie koncertu online, który w ramach Jubileuszu 20-lecia udało się GOK nagrać w Studiu Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”.

Z tego nagrania wydano również dzięki wsparciu STOART-u, Jubileuszową płytę CD, która jest już w sprzedaży zarówno online, jak i w wybranych sklepach muzycznych i EMPIK-ach w kraju. Zarówno koncert online jak i CD są dostępne na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

 

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego polskiego dyrygenta młodego pokolenia Macieja Tomasiewicza, który od września 2019 roku – po wygranym konkursie – jest dyrygentem asystentem dyrektora artystycznego Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2020 roku objął stanowisko kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Ten wybitny młody polski artysta współpracujący z wieloma renomowanymi instytucjami artystycznymi, poprowadził również GOK podczas Jubileuszowego nagrania CD w utworach M. Karłowicza, Ch. W. Glucka i Fr. J. Haydna.

Solistą koncertu będzie znakomity polski pianista, kameralista i pedagog Piotr Sałajczyk. Przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”.

Artysta został nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.

Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, Hashtag Ensemble, Piotrem Pławnerem, Joanną Freszel, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Z tym ostatnim zespołem nagrał Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga (Fryderyk 2018), co stało się początkiem jego fascynacji tym kompozytorem. Jest współtwórcą formacji kameralnej Wajnberg Trio. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego, w 2018 roku objął funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Pianista prowadzi bogate życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovia, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Usedomer Musikfestival, Lubomirski Festival).

 

Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic.

W składzie orkiestry znajdują się muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska którzy stale pracują i współpracują z wiodącymi instytucjami artystycznymi, m.in.:  Sinfonia Varsovia , NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska , Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso.

To swoiste połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem niezwykle sprawnego i dojrzałego zespołu.

W 2011 roku zespół uczestniczył w Prawykonaniu Oratorium Rudzkiego H. Botora w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Rudach z którego została wydana płyta CD.

Gliwicka Orkiestra Kameralna koncertuje najczęściej w Gliwicach realizując swoje koncerty w ramach cyklów o zróżnicowanym repertuarze, m.in.: „Mistrzowskie Interpretacje”, Estrada Młodych”, Musica Sacra”, w plenerowych koncertach „Na pożegnanie lata” oraz na koncertach okolicznościowych.

Orkiestra w latach 2000-2010 działała pod patronatem Gliwickiego Towarzystwa Muzycznego założonego w 2001 roku z siedzibą w PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach uczestnicząc jednocześnie w promocji młodych artystów i wzbogacając ofertę kulturalna miasta.

W 2011 roku została powołana Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej która obecnie wspiera jej działalność wraz z Agencją Artystyczną WENA.

W 2015 roku, na 15-lecie działalności artystycznej Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej została laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.

W 2016 r. na bazie muzyków GOK założony został Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA, który koncertuje cyklicznie w Gliwicach i na wielu estradach śląska i kraju.

W 2020 roku w ramach Jubileuszu 20-lecia zespół zrealizował koncert online w studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „ Kultura w sieci”, z którego przy wsparciu STOART-u w 2021 r. wydano jubileuszową płytę CD.

 

Program koncertu:

 Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op.2

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy A-dur KV 414

Joseph Haydn – Symfonia  nr 45 „Pożegnalna”      

 Koncert jest finansowany z budżetu miasta Gliwice.