terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Nora

Nora Izabeli Baran nie jest ani nie czuje się lalką, choć nadal jest „upupiona” w roli, o której jeszcze nie wie, że jej nie pasuje i uwiera. Powoli do tego dojrzewa. Zachowanie Torwalda sprawia, że uświadamia sobie – i artykułuje to w finale – że obaj mężczyźni, których kochała, ojciec i mąż, traktowali ją jak swoją własność, którą jeden drugiemu przekazał. Nora chce się czuć człowiekiem. Decyzja, którą podejmuje, jest wyrazem przeciwstawienia się przedmiotowemu traktowaniu. (Miesięcznik Teatr)Wszystko w tym spektaklu jest po prostu „sobą”. Niczego nie udaje. I to się czuje, to czaruje, porywa i zmusza do refleksji. To jest tak prawdziwe, że pochłania człowieka (kobietę, za mężczyzn się nie mam odwagi wypowiedzieć) bez reszty. Norę się kocha od pierwszego wejrzenia. Norę się rozgrzesza. Norę się podziwia. (Mazagyn Prestiż)

Co się zdarzyło pomiędzy Norą i Torvaldem?

Historia kobiety, która zaciągnęła dług, a poświęcenie dla ukochanego mężczyzny wpędziło ją w pułapkę, uruchamiającą lawinę fatalnych zdarzeń. Twórczość Henryka Ibsena zwykliśmy kojarzyć ze skandynawskim chłodem, jednak interpretacja Judyty Berłowskiej i młodych aktorów, odkrywa przed nami pulsujące od namiętności laboratorium ludzkich postaw, w których każdy z nas może odnaleźć bliskie mu dylematy i pytania.

Czy Nora kocha swojego męża?

Młodzi, atrakcyjni, pełni pasji bohaterowie „Nory”, stają przed koniecznością podjęcia wyborów, które odmienią ich dalsze życie. Czy ocalą uczucia, jakie były między nimi, czy będą musieli poświecić je, w imię własnego szczęścia.
Nora jest niezwykle empatyczną kobietą. Splot wydarzeń, będący konsekwencjami wcześniejszych wyborów, burzy spokój jej ogniska domowego. Każdy jest kreatorem swojej rzeczywistości, tak też i Nora. Jednak nagle okazuje się, że cały jej świat, przesłanki, które wybrała na podstawy swojego szczęścia okazują się być nieprawdziwe, że szczęście jest iluzją. (Izabela Baran, Nora)

RECENZJE
12/2017, Magdalena Legendź, Żeńska narracja, Teatr

26/06/2017, Adriana Urgacz-Kuźniak, Nie-feministka pokochała Norę, Tuba Gliwic.