terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Jak patrząc – widzieć? Współcześnie, czyli jak?

7.12 ➖ Cykl otwarty dla dorosłych: „Jak patrząc – widzieć?”

Spotkanie IV – Współcześnie, czyli jak?

Trudno jest zdystansować się od teraźniejszości i odnaleźć wspólny mianownik w absolutnej różnorodności, a takie wyzwania stawia przed nami sztuka współczesna. Czy możliwa jest sztuka, gdy znika dzieło sztuki? Czym różni się sztuka zdarzeniowa (happening, akcjonizm, performance) od spektaklu, a sztuka wideo od filmu? Czy można stworzyć nowe dzieło na bazie istniejącego i nie popełnić plagiatu? Czy sztuka może wykreować nowe formy życia? Po co szokować odbiorców? Jak możliwy jest teatr, kiedy nie ma dramatu?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania omówimy najważniejsze kierunki sztuki współczesnej: informel, konceptualizm, pop art, sztukę zdarzeniową, land art, bio art i inne. Wyjaśnimy pracę przedrostków post- i neo- w nowych nurtach sztuki, odwołujących się do kierunków historycznych oraz zastanowimy się nad diagnozą „końca sztuki”.

O prowadzącej:

Olga Kłosiewicz (ur. 1976) – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalistka w dziedzinie estetyki i filozofii sztuki. Autorka książek: Zwierzęta Zaratustry, Przyroda w polskiej tradycji oraz serii edukacyjnej pod wspólnym tytułem Tajemnice sztuki. Publikowała m.in. w „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim”, „Sztuce i Filozofii”, „Kronosie”, „Dyskursie” oraz licznych monografiach zbiorowych. Wygłaszała referaty na międzynarodowych i ogólnopolskich kongresach, zjazdach oraz konferencjach estetycznych, filozoficznych, socjologicznych. Nagradzana nauczycielka akademicka, wykładowca Uniwersytetu Otwartego UW, edukatorka ODN.

Bilet wstępu: 2 zł
Certyfikaty: Na życzenie uczestnika wystawiamy imienne potwierdzenie uczestnictwa.
Miejsce: Mała Scena przy ul. Nowy Świat 55-57
Rezerwacja biletów: Dział Edukacji Teatralnej i Repertuaru dla Dzieci, tel. 503 868 642, e- mail: edukacja@teatr.gliwice.pl

pełny plan spotkań (materiały do pobrania): Teatr Miejski w Gliwicach_ Cykl Jak patrząc widzieć – plan i informacje

 

zdjęcie: GILL, James (catalogue no. 797): Marilyn Monroe, Integrated New Vision with Photo (2014), CC-BY-3.0