terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Kartoteka

  • Tadeusz Różewicz
  • Premiera: 9 października 2021 r. | spektakl dla widzów 16+

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach wraz z rodziną przez blisko dwadzieścia lat, pisząc tutaj dzieła, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. W 100. rocznicę urodzin artysty jego najbardziej znany utwór sceniczny, „Kartoteka” został po raz pierwszy wystawiony w mieście, w którym powstał.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi, albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w  meandrach własnej pamięci skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu. Co doprowadziło go do bezwładu, wypalenia i pustki?  Czy sztuka może zmierzyć się z traumami i demonami wojny, z ogromem nieszczęść, które ona przyniosła? Cóż warte są sztuka i filozofia, skoro nie ustrzegły ludzkości przed nią samą, przed rozpętaniem Apokalipsy?

PRZECZYTAJ WYWIAD Z PAWŁEM SZKOTAKIEM, REŻYSEREM SPEKTAKLU

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O TADEUSZU RÓŻEWICZU W GLIWICACH

Plakat promujący spektakl Kartoteka w reżyserii Pawła Szkotaka

 

Tekst: Tadeusz Różewicz

Reżyseria: Paweł Szkotak

Scenografia: Damian Styrna

Animacje: Damian Styrna, Eliasz Styrna

Muzyka: Łukasz Matuszyk

Kostiumy: Natalia Kołodziej

Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Obsada: Karolina Olga Burek(Olga, Dziewczyna, Dziennikarka); Mariusz Galilejczyk (Urzędnik w cyklistówce, Nauczyciel, Przyjaciel z dzieciństwa, Górnik); Cezary Jabłoński(Urzędnik w kapeluszu, Chór, Starzec II);  Łukasz Kucharzewski */ Łukasz Kaczmarek (Chór, Starzec I, Gruby, Chłop); Jolanta Olszewska (Matka, Babcia, Tłusta kobieta); Maciej Piasny/Przemysław Chojęta* (Bohater); Krzysztof Prałat*/ Paweł Majchrowski(Chór, Pan z przedziałkiem, Starzec III, Młody mężczyzna); Aleksandra Wojtysiak (Kobiecy głos spod kołdry, Kelnerka, Żywa pani, Sekretarka); Błażej Wójcik*/ Lech Mackiewicz (Ojciec, Wujek, Dziennikarz)

*gościnnie


Czas trwania: ok. 1h 35min. bez przerwy

Dodatkowe informacje: W spektaklu wykorzystywany jest dym oraz dym papierosowy.

♿ informacje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich:

Teatr wyposażony jest w udogodnienia umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim po terenie holu kasowego, foyer oraz widowni Dużej Sceny. Do holu kasowego można dostać się bezpośrednio z chodnika. Do foyer głównego prowadzą szerokie drzwi, które przed spektaklem są zawsze otwarte. Widownia Dużej Sceny znajduje się na parterze Teatru. Wjazd wózkiem odbywa się przez lewą część widowni. Na parterze znajduje się szatnia oraz  toaleta dla osób niepełnosprawnych. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania w sprawie rezerwacji odpowiednich miejsc. Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów lub kasą biletową.


Recenzje:

Pytania o Kartotekę – Jacek Wakar, dziennikteatralny.pl PRZECZYTAJ RECENZJĘ

Po prostu Kartoteka –  Zenon Butkiewicz, eteatr.pl PRZECZYTAJ RECENZJĘ

'Kartoteka’ jak nowa – Dariusz Jezierski, eteatr.pl  PRZECZYTAJ RECENZJĘ

Syndrom wypalenia – Beata Przybylska, teatrdlawszystkich.eu PRZECZYTAJ RECENZJĘ

Każdy z nas prowadzi swoją kartotekę – Magdalena Mikrut-Majeranek, teatrologia.info PRZECZYTAJ RECENZJĘ

Ale, na miłość Boską, co Pan tam robi w tych Gliwicach – Dorota Dziuba, Dziennik Teatralny PRZECZYTAJ RECENZJĘZdjęcia: Jeremi Astaszow


Spektakl bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”