terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby

Surrealistyczna biesiada teatralna z ducha Bohumila Hrabala i Jarosława Haška. Aktorzy Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach zapraszają na wieczór w „w atmosferze trochę stypy, a trochę wesela”, który zamienia się w święto prawdziwej poezji i humoru. Wszystko to z piosenkami i muzyką grającej na żywo kapeli kierowanej przez Łukasza Matuszyka.

Sympatyczny, acz nieco chciwy Pan Bamba (Joanna Gonschorek), w pewnym mieście, gdzie czas się zatrzymał, w którym czasem można znaleźć skowronki na uwięzi i perełki na dnie – prowadzi Zakład Weselno-Pogrzebowy „Nowe Życie”. Ten czuły barbarzyńca, smakosz uroków życia, za drobną opłatą wynajmuje swój przybytek na organizację najróżniejszych uroczystości. Sam oprócz imprez weselnych i styp pogrzebowych, prowadzi lekcje tańca, jednak to sojusz z politykami z Partii Umiarkowanego Postępu (w granicach prawa) – wydaje się być najlepszym pomysłem na przyszłość. Organizuje w swoim zakładzie, suto zakrapiany wieczór agitacyjny, podczas którego kandydat partii na posła – Jan Bucefał (Paweł Palcat), zaprezentuje swój program wyborczy. Sytuacja jednak wymyka się spod kontroli, a ambitny plan, natrafia na nieoczekiwane przeciwności. Wszystko ma związek z pewnym fryzjerem Gastonem Koszulką oraz trutką na szczury marki „MOROL”. Stali bywalcy Zakładu (piękne kobiety i sentymentalni mężczyźni), jak również przybyli na spotkanie partyjne goście, zostaną wciągnięci w intrygę, także miłosną i uczuciową, która zakończy się w nieoczekiwaną puentą. Komediowy klimat dopełniają rozbudowane wokalnie songi, w których aktorzy wraz z muzykami, tworzą wspólną orkiestrę weselno-pogrzebową.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru Miejskiego w Gliwicach. Tekst scenariusza stworzony został w oparciu o utwory Bohumila Hrabala i Jarosława Haška, songi do spektaklu napisał Michał Chludziński (za wyjątkiem jednego – wypożyczonego od Jaromira Nohawicy), muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Spektakl wyreżyserował specjalista od teatru muzycznej groteski Łukasz Czuj (zastępca dyrektora do spraw artystycznych w naszym Teatrze) – w Teatrze w Legnicy w roku 2012 przygotował głośny spektaklu „Komedia obozowa” (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic” w Cieszynie w 2013 roku).

RECENZJE

05/01/2018, Maria Maczuga, Sławomir Szczurek, Teatralne podium i falstart 2017 roku, e-teatr

20/12/2017, Piotr Bogdański, Wesoły początek sezonu teatralnego, Tygodnik Wałbrzyski

4/12/2017, Łukasz Drewniak, K/173: Niepopularny teatr popularny, teatralny.pl

13/10/2017, Henryk Mazurkiewicz, Ciekawa propozycja, teatralny.pl

20/09/2017, Piotr Kanikowski, Owacje dla czeskiej lekcji tańca w trumiennych butach, 24legnica.pl

fot. Karol Budrewicz/Teatr Modrzejewskiej w Legnicy