terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby

Tytuł brzmi okropnie. Plakat odstrasza. A Hrabalowo-Haškowe przedstawienie zaskakuje. Zgrany i dobry zespół, świetna scenografia – widowisko naprawdę śmieszne, tam gdzie trzeba straszne. Kawał porządnego teatru. (Nowa Siła Krytyczna)

Najlepsza polska scena erotyczna października (teatralny.pl)

Spektakl utrzymany jest w konwencji komedii. Pomiędzy salwami śmiechu jest jednak czas na refleksję. (Tygodnik Wałbrzyski)

Cudny spektakl. Przewrotny. Bardzo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny. (24legnica.pl)

Spektakl muzyczny. Surrealistyczna biesiada teatralna. Wieczór w „atmosferze trochę stypy, a trochę wesela”, który zamienia się w święto prawdziwej poezji i humoru. Wszystko to z piosenkami i muzyką grającej na żywo kapeli, której przewodzi Łukasz Matuszyk.

Tajemniczy Pan Bamba – smakosz urody życia i sprytny biznesmen (w tej roli zaskakująca Joanna Gonschorek) organizuje w swoim Zakładzie Weselno-Pogrzebowym wieczór agitacyjny Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. Wiec partyjny przeradza się w groteskową imprezę, podczas której bohaterowie, jakby w przeczuciu nadchodzącego końca, odkrywają swoje mroczne obsesje. Pośpiesznie nawiązują niespodziewane romanse, oddają się szaleńczej zabawie.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru Miejskiego w Gliwicach. Tekst scenariusza stworzony został w oparciu o utwory Bohumila Hrabala i Jarosława Haška, songi do spektaklu napisał Michał Chludziński (za wyjątkiem jednego – wypożyczonego od Jaromira Nohawicy), muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Spektakl wyreżyserował specjalista od teatru muzycznej groteski Łukasz Czuj (zastępca dyrektora do spraw artystycznych w naszym Teatrze) – w Teatrze w Legnicy w roku 2012 przygotował głośny spektaklu „Komedia obozowa” (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic” w Cieszynie w 2013 roku).

Cudny spektakl. Przewrotny. Bardzo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny. Łukasz Czuj posługuje się groteską, przerysowaniem, a na koniec – kiedy widzowi świat jawi się już na pewno jako dom wariatów – porzuca tę konwencję, by zanim zgasną światła, ustami Pana Bamby (Joanna Gonschorek) powiedzieć coś bardzo serio. Bez udawania. Bez pudrów, masek, peruk i sztucznych wąsów – jakby nie w teatrze. (Piotr Kanigowski, portal 24legnica.pl)

RECENZJE

05/01/2018, Maria Maczuga, Sławomir Szczurek, Teatralne podium i falstart 2017 roku, e-teatr

20/12/2017, Piotr Bogdański, Wesoły początek sezonu teatralnego, Tygodnik Wałbrzyski

4/12/2017, Łukasz Drewniak, K/173: Niepopularny teatr popularny, teatralny.pl

13/10/2017, Henryk Mazurkiewicz, Ciekawa propozycja, teatralny.pl

20/09/2017, Piotr Kanikowski, Owacje dla czeskiej lekcji tańca w trumiennych butach, 24legnica.pl

fot. Karol Budrewicz/Teatr Modrzejewskiej w Legnicy