terminy

Leningrad

Spektakl muzyczny

koncepcja i reżyseria: Łukasz Czuj
songi zespołu „Leningrad”
spektakl gościnny Teatru Piosenki z Wrocławia, CS Impart

Teatr Miejski w Gliwicach_Leningrad_fot_Natalia Borzymowska mini

bilety: 40 zł

czas trwania około 90 min.

Leningrad

  • Spektakl muzyczny
  • Premiera: 20 lutego 2009
  • czas trwania: około 90 min./ bez przerwy
  • koncepcja i reżyseria spektaklu: Łukasz Czuj
  • aranżacja i kierownictwo muzyczne Krzysztof Łochowicz
  • tłumaczenie tekstów: Michał Chludziński
  • projekty kostiumów i przestrzeni: Elżbieta Rokita
  • występują: Mariusz Kiljan, Tomasz Mars, z towarzyszeniem zespołu muzycznego

To nie koncert typowego tribute band, propozycja tylko dla fanów zespołu, ale spektakl pełen punkowej energii, muzyczna opowieść o przeklętej, pianej Rosji i kolejnym straconym pokoleniu. Muzyka Leningradu to we współczesnej Rosji tykająca bomba zegarowa. – Łukasz Drewniak (Dziennik nr 43 online)

Znakomicie zrealizowany muzyczny spektakl, zbudowany na bazie 18 piosenek z repertuaru zespołu „Leningrad” z Sankt Petersburga. Przedstawienie wciąga od początku niezwykle wiarygodnie i sugestywnie tworzonym nastrojem permanentnej balangi, doskonałą grą aktorów Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa oraz porywa niesamowitą energią granej na żywo, ostrej muzyki, w wykonaniu instrumentalistów, którzy również uczestniczą w działaniach scenicznych. Od ponad siedmiu lat spektakl cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności, która po każdym przedstawieniu domaga się bisów.

W twórczości „Leningradu” i ich lidera Siergieja Sznurowa można odnaleźć ducha anarchii, czarny humor i skłonności do operowania radykalnymi środkami wyrazu. Bohaterowie jego piosenek to niebieskie ptaki, artyści, lumpy, którzy całkiem dobrze czują się na marginesie życia społecznego. To też ludzie odwróceni plecami do polityki, do Putina, współczesnej Rosji. Celebrujący wolność w ramach niczym nie ograniczonej artystycznej anarchii.
Piosenki Sznurowa to z jednej strony przewrotne, dekadenckie teksty, z drugiej zaś ostra energetyczna muzyka, porywająca słuchacza od pierwszych taktów. Czuć w niej wpływy wielu gatunków muzycznych, ale w całości składa się ona na niezwykle oryginalny projekt artystyczny. W Rosji „Leningrad” jest niezwykle popularny , jego znaczenie na tamtym rynku można porównać do wpływów Kazika i „Kultu” w Polsce.Łukasz Czuj, reżyser wrocławskiej realizacji

Teatr Miejski w Gliwicach_ Leningrad_1
Teatr Miejski w Gliwicach_ Leningrad_2