terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Marek Bracha i Atom String Quartet

Marek Bracha – wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie. Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. Pianista współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Maw dorobku prawykonania utworów I Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka. Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.

W lutym 2018 zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, wykonując utwory F. Chopina. W kwietniu tego roku wystąpił na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Jesienią pianista odbył trasę koncertową po Japonii, gdzie prezentował program zawierający stylizacje polskich tańców narodowych – Mazurków, Polonezów i Krakowiaków. Ten repertuar przedstawił również publiczności w Singapurze, Norwegii, we Francji oraz na Łotwie. W styczniu roku 2019 pianista wziął udział w prawykonaniu Koncertu na flet i fortepian Mikołaja Majkusiaka. Koncert odbył się w Filharmonii Świętokrzyskiej. W styczniu i lutym odbyły się kolejne spektakle baletu „Dama Kameliowa” Johna Neumeiera, w którym pianista wykonywał na scenie utwory F. Chopina. Na kolejny sezon artystyczny artysta przygotowuje program koncertowy Jewish Mazurkas złożony z Mazurków pisanych w XIX i XX wieku przez polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia. Marek Bracha jest współzałożycielem i kuratorem festiwalu Warsze Muzik, który tworzy razem z flecistką Anią Karpowicz.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Są laureatami wielu prestiżowych nagród muzycznych.

W Gliwicach usłyszymy program MOZART&JAZZ – Marek Bracha zaprosił do współpracy Atom String Quartet, aby wspólnie z jedynym polskim kwartetem jazzowym wykonać Koncert fortepianowy A-dur KV 414 W. A. Mozarta. Wybór właśnie tego koncertu nie jest przypadkowy. Faktura utworu pozwala na wykonywanie go w kwintecie fortepianowym, gdzie rolę orkiestry pełni kwartet smyczkowy. W zamysł projektu idealnie wpisuje się także rozbudowana przestrzeń kadencyjna Koncertu A-dur. Kadencje,
które w tradycyjnym podejściu są elementem popisowym pianisty, muzycy wypełniają zupełnie nową treścią, co sprawia, że każdy z członków zespołu ma równorzędną rolę i pole do improwizacji. Taki zabieg znacząco zmienia dramaturgię dzieła i rzuca nowe światło na oryginał.

▬▬ 18 października | 18:30 ▬▬

Centrum Edukacji i Biznesu GAPR – Gliwice, ul. Bojkowska 37

Bilety: 30 zł