terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Marek Dyjak – koncert w Ruinach

Na zdjęciu Marek Dyjak na tle betonowej ściany.

Marek Dyjak – koncert
18 września 2020 (piątek) godz. 19.00
Miejsce: Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach / Aleja Przyjaźni 18
Bilety: 60 zł / miejsca nienumerowane

Bilety dostępne także na Ticketmaster

▬▬

Muzeum w Gliwicach oraz Teatr Miejski w Gliwicach zapraszają Państwa na wspólnie organizowany koncert jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów – Marka Dyjaka

Zarówno artysta jak i miejsce wydarzenia są szczególne, gdyż mamy okazję zaprosić Państwa w przestrzenie ruin Teatru Victoria w Gliwicach. Organizowany koncert jest częścią trwającej właśnie w tym miejscu wystawy „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80”.

  • O artyście:

Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Koncert w Gliwicach jest okazją do poznania nowych utworów artysty z płyty „Piękny instalator”, nominowanej do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka w 2020. Nie zabraknie również wcześniejszych jego przebojów. W czasie występu usłyszymy również kilka kompozycji Przemysława Gintrowskiego w nowych interpretacjach Marka Dyjaka.

  • O płycie:

„Piękny instalator” to tytuł albumu Marka Dyjaka, który ukazał się nakładem wydawnictwa Agora 29 listopada 2019 roku. Jest to tytuł piosenki, do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza, tą piosenką Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Jak sam mówi „Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona”. Na albumie tę piosenkę Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawi się także Renata Przemyk, oraz Zosia Hiszpańska.

Na płycie znajdą się piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga, oraz temat z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego. Za produkcję muzyczną i opracowanie całości materiału odpowiada Marek Tarnowski, który od lat współpracuje z artystą, tworząc część Jego zespołu.

  • O wystawie:

Fragment wystawy. W centralnym punkcie dwa obrazy zamontowane na rusztowaniu.

 

Wystawa „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” ukazuje szeroką panoramę niezależnej twórczości lat 80., która dzisiaj, z perspektywy paru dziesięcioleci, stanowi jeden z fundamentów oryginalności współczesnej sztuki polskiej. Ta ekspozycja to 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich pracach wyrażali ducha wolności protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ta wystawa to także opowieść o Kościele, który dla bojkotujących państwowe instytucje kultury plastyków stał się przestrzenią wolności. „Oazy wolności” to jedna z największych wystaw, jaką Muzeum w Gliwicach przygotowało w ostatnich latach. To także – niecodzienna lokalizacja. Niedostępne na co dzień ruiny Teatru Victoria aż do 4 października będą otwarte dla zwiedzających wystawę. To miejsce mroczne, kiedy uświadomimy sobie jego historię. Ale jak żadne inne nadaje się do ekspozycji prac, których źródłem jest sprzeciw wobec zła, które są świadectwem, że zło nie zatriumfuje. /materiał Muzeum/

Wystawa czynna do 4 października. Szczegółowe informacje na stronie Muzeum w Gliwicach.