terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Mistrzowskie Interpretacje – Gliwicka Orkiestra Kameralna

Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza 3 listopada 2019 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bajka – Kino Amok przy ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach, na doroczny koncert z cyklu Mistrzowskie interpretacje.

Cykl koncertów pt. „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowany od 2005 roku, daje co roku możliwość obcowania gliwickiej publiczności na żywo z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym, poprzez zaangażowanie do współpracy wybitnych dyrygentów i solistów, którzy wraz z gliwickim zespołem, tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej. Koncert z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” jest wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Opinie znakomitych wykonawców oraz praca przy realizacji tych koncertów umożliwiają ciągłe podnoszenie poziomu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, poprzez stawiane zespołowi wysokich wymagań artystycznych.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi w tym roku pod batutą znakomitego tajwańskiego dyrygenta Su-Han Yanga, laureata I Nagrody i Złotej Batuty na ostatnim Jubileuszowym X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Ten wybitny młody artysta rozpoczyna właśnie swoją światowa karierę dyrygencką i jest chętnie zapraszany na wiele czołowych estrad świata. Bardzo się cieszymy że przyjął nasze zaproszenie, o którym wspomina na swojej oficjalnej stronie internetowej.

W programie tegorocznej edycji cyklu „Mistrzowskie Interpretacje”, jako instrument solowy zabrzmi obój, jeden z najbardziej szlachetnych instrumentów dętych oraz muzyka kameralna różnych narodowości oraz epok tworzona przez wybitnych kompozytorów, którzy jako podstawę dla swych dzieł wybrali klasyczny kwintet smyczkowy. W programie muzyka polska J.I . Paderewskiego oraz utwory T. Albinoniego, J.S. Bacha, E.Griega i B. Bartoka.

Solistą koncertu będzie znakomity polski oboista Arkadiusz Krupa, który do 2012 był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a obecnie jest pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie oraz klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia.

W koncercie podwójnym Jana Sebastiana Bacha na skrzypce i obój wystąpi również skrzypaczka Anna Szabelka. Laureatka III Konkursu na skrzypce solo prof. Tadeusza Wrońskiego, na którym zdobyła także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W latach 2000 – 2001 była pierwszym skrzypkiem Kwartetu Śląskiego. Od 2005 r. jest pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego AKADEMOS, z którym w maju 2007 r. dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu Perspectives – Emerson String Quartet Young Artists Concerts.
Jej dorobek nagraniowy obejmuje liczne rejestracje zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia , Telewizji Polskiej i Radia Fińskiego oraz kilku płyt CD z dziełami Beethovena, Mendelssohna, Lasonia, Szymanowskiego, Szymańskiego, Schnittkego, Szostakowicza i Vivaldiego.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solistka i kameralistka, szczególnie z AdAstra Piano Trio, które tworzy wraz z pianistką Joanną Galon – Frant i wiolonczelistą Łukaszem Frantem. Właśnie ukazała się nowa płyta tria AdAstra „Episodi” wydana nakładem wydawnictwa CD Accord z dziełami Vasksa, Cowella, Shchedrina i Shoenfielda.
Jest jednym z koncertmistrzów Gliwickiej Orkiestry Kameralnej oraz liderem Zespołu Muzyki Salonowej ELEGANZA.

Bilety 45-35 zł

Koncert jest dofinansowany z budżetu miasta Gliwice.

https://www.suhanyang.com/
http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/arkadiusz-krupa.html
http://www.gliwickaorkiestra.pl/