terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Nils Peter Molvaer & Mino Cinelu (NO/FR)

Nils Peter Molvaer & Mino Cinelu (NO/FR)

22/10/2020
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10
godz. 18:00 i 21:00

Bilet normalny: 90 zł

?‍? Przed zakupem biletów prosimy o zapoznanie się z informacjami na stronie jazovia.pl/covid-19.html

Dwóch  światowej sławy muzyków połączyło siły w projekcie łączącym jazz i world music, inspirowanym miejscami nawiązującymi do rodzinnych korzeni obu instrumentalistów: karaibskiej Martyniki – wyspy kwiatów – skąd pochodził ojciec Mino Cinelu oraz norweskiej wyspy Sula, położonej nad Morzem Północnym w regionie Ålesund, gdzie Nils Peter Molvaer się urodził. Obaj artyści spotkali się po raz pierwszy na tureckim Cappadoxia Festival, gdzie zdecydowali się rozpocząć współpracę w duecie.

Nils Peter Molvaer jest uznawany za pioniera nu jazzu, nurtu łączącego jazz z muzyką  elektroniczną.  W swoich nagraniach śmiało sięga po elementy innych stylów muzycznych: ambientu, muzyki house, hip hopu, rocka i popu. Przez wiele lat nagrywał albumy dla wytwórni ECM, firmując je własnym nazwiskiem, nagrywając z kwartetem Masqualero, który współtworzył z Arildem Andersenem, Tore Brunborgiem i Jonem Christensenem, oraz występując gościnnie na płytach wspomnianego Arilda Andersena, Manu Katché, Marylin Mazur, Jona Balke i Sidsel Endersen.

Mino Cinelu zyskał sławę występując na koncertach z Milesem Davisem. Lista artystów, z którymi współpracował imponuje najznakomitszymi nazwiskami muzyki jazzowej i popularnej.  Znaleźli się wśród nich między innymi Wayne Shorter, Herbie Hancock, Dave Holland,   Pat Metheny, Branford Marsalis, Marcus Miller,  Carlos Santana, Peter Gabriel, Joni Mitchell, Elton John, Lou Reed, Patti Smith, Sting, Joe Cocker. Nagrywał i koncertował również z polskimi muzykami: wystąpił na czterech płytach Anny Marii Jopek oraz na albumie Marka Napiórkowskiego „Wolno”. Jest dwukrotnym  laureatem Grammy Award.