terminy

Tchnienie

Spektakl wg sztuki „Płuca” Duncana Macmillana
reż. Rafał Szumski

Mała Scena jest nieprzystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Teatr Miejski w Gliwicach_Tchnienie

Bilety: 34 zł, 29 zł

Spektakl jest grany na Małej Scenie, która znajduje się na pierwszym piętrze.

Miejsca są nienumerowane.

Tchnienie

Spektakl wg sztuki „Płuca” Duncana Macmillana
reż. Rafał Szumski

Mała Scena jest nieprzystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Teatr Miejski w Gliwicach_Tchnienie

Bilety: 34 zł, 29 zł

Spektakl jest grany na Małej Scenie, która znajduje się na pierwszym piętrze.

Miejsca są nienumerowane.

Tchnienie

Przed nami odarci z teatralności, prawie że prywatni – Alina Czyżewska i Łukasz Kucharzewski, bohaterowie „Tchnienia” w reżyserii Rafała Szumskiego, jego udanego debiutu reżyserskiego w profesjonalnym teatrze. (Gazeta Wyborcza)

Oglądając „Tchnienie” zastanawiałem się, z czym właściwie mam do czynienia. Publiczność reagowała różnie, niekiedy wręcz skrajnie, raz zaśmiewając się do rozpuku, by za chwilę popadać w swoiste odrętwienie, wynikające z tragicznych przeżyć postaci. Niektóre momenty zbliżały prezentację do najbardziej przewidywalnych, sztampowych i niezabawnych komedii (m.in. rozmowa o relacjach zięcia z teściową, gaszenie światła w tracie scen seksu), a z kolei inne zapewniały widzowi satysfakcję z poczucia obcowania z czymś absolutnie niezwykłym pod względem ideowym i formalnym. W tym też zdaje się tkwić potencjał samego dramatu – w umiejętnej żonglerce emocjami i obrazami/ Co należy podkreślić, reżyser nie tylko ją dostrzegł, lecz także podchwycił i wykorzystał. (Teatr dla wszystkich)

Alina Czyżewska oraz Łukasz Kucharzewski stanęli na wysokości zadania. Oboje zagrali naprawdę fenomenalnie i to całymi sobą – głosem, postawą, mimiką, mową ciała. Można powiedzieć, że nie czuło się, że odgrywali oni jakąkolwiek rolę, ale byli po prostu sobą, pokazywali nam samych siebie, dzielili się z widzami swoimi własnymi przemyśleniami. Chemię pomiędzy tą dwójką było widać, było czuć w spektaklu. Po prostu ogromne brawa! (Teraz Teatr)

Współczesna historia miłosna. Humorystyczna, ironiczna opowieść o parze, która mierzy się z podjęciem ważnej decyzji. Chcą, powinni, czy dadzą radę… mieć dziecko? To sympatyczni, wrażliwi, młodzi ludzie. Ich rozważania mają charakter osobisty, lecz odnoszą się także do pełnej niepokojów, otaczającej nas rzeczywistości. Temat dziecka jest punktem wyjścia do zgłębienia tej relacji.

To historia o pokoleniu pełnym wątpliwości,  lecz przede wszystkim o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu. To podszyta niepokojem o kierunek, w którym zmierza świat, współczesna komedia romantyczna. Bohaterowie szukają sensu. Czy miłość zdoła ich ocalić?

Charakterystyczna, nieprzyzwoita historia miłosna Duncana Macmillana jest brutalnie szczera, zabawna, ostra i aktualna. Jest odważnie napisana i zdumiewająco skonstruowana. Daje głos pokoleniu, dla którego niepewność jest sposobem na życie. („The Guardian”)

Na scenie mocny aktorski duet. Alina Czyżewska i Łukasz Kucharzewski, i pokaz ich aktorskich umiejętności. Będą prowadzić pełną energii i dowcipu miłosną potyczkę.

fot. Michał Ramus

Spektakl reżyseruje Rafał Szumski. Za rozwiązania scenograficzne odpowiedzialna jest Aleksandra Grabowska. Ważnym elementem tej realizacji, rozwijającym akcję komentarzem – dopowiedzeniem, będzie grana na żywo muzyka, autorstwa Daniela Malchara.

Dramat Duncana Macmillana „Lungs” („Płuca”) otrzymał w 2013 roku nagrodę The Off West End Theatre Awards w kategorii „Najlepsza Nowa Sztuka”.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje agencja ADIT w porozumieniu z Casarotto Ramsay & Associates Ltd.

Teatr Miejski w Gliwicach_logo ADIT

Recenzja:

„Nowe życie kontra stary świat”, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza (przeczytaj recenzję)

„Dziesięć tysięcy ton CO2”, Kamil Bujny, Teatr dla wszystkich (przeczytaj recenzję)

„Gliwickie TCHNIENIE – recenzja”, Tomasz Sknadaj, Teraz Teatr (przeczytaj recenzję

„Wspólne dobro, czy własne szczęście?”, Paweł Kluszczyński, Dziennik Teatralny (przeczytaj recenzję)

Wywiad z reżyserem spektaklu:
„Urodzić dziecko czy sadzić las? „Tchnienie” w Teatrze Miejskim w Gliwicach”, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza, (czytaj)

Wywiad z aktorami:
„Albo moglibyśmy zasadzić las… przed premierą kameralnego Tchnienia w Teatrze Miejskim w Gliwicach”, Małgorzata Lichecka, Nowiny Gliwickie (czytaj)