terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Tchnienie

Alina Czyżewska oraz Łukasz Kucharzewski stanęli na wysokości zadania. Oboje zagrali naprawdę fenomenalnie i to całymi sobą – głosem, postawą, mimiką, mową ciała. Można powiedzieć, że nie czuło się, że odgrywali oni jakąkolwiek rolę, ale byli po prostu sobą, pokazywali nam samych siebie, dzielili się z widzami swoimi własnymi przemyśleniami. Chemię pomiędzy tą dwójką było widać, było czuć w spektaklu. Po prostu ogromne brawa! (Teraz Teatr)

Współczesna historia miłosna. Humorystyczna, ironiczna opowieść o parze, która mierzy się z podjęciem ważnej decyzji. Chcą, powinni, czy dadzą radę… mieć dziecko? To sympatyczni, wrażliwi, młodzi ludzie. Ich rozważania mają charakter osobisty, lecz odnoszą się także do pełnej niepokojów, otaczającej nas rzeczywistości. Temat dziecka jest punktem wyjścia do zgłębienia tej relacji.

To historia o pokoleniu pełnym wątpliwości,  lecz przede wszystkim o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu.

Charakterystyczna, nieprzyzwoita historia miłosna Duncana Macmillana jest brutalnie szczera, zabawna, ostra i aktualna. Jest odważnie napisana i zdumiewająco skonstruowana. Daje głos pokoleniu, dla którego niepewność jest sposobem na życie. („The Guardian”)

fot. Michał Ramus

Spektakl reżyseruje Rafał Szumski. Za rozwiązania scenograficzne odpowiedzialna jest Aleksandra Grabowska. Ważnym elementem tej realizacji, rozwijającym akcję komentarzem – dopowiedzeniem, będzie grana na żywo muzyka, autorstwa Daniela Malchara.

Dramat Duncana Macmillana „Lungs” („Płuca”) otrzymał w 2013 roku nagrodę The Off West End Theatre Awards w kategorii „Najlepsza Nowa Sztuka”.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje agencja ADIT w porozumieniu z Casarotto Ramsay & Associates Ltd.

Teatr Miejski w Gliwicach_logo ADIT

Recenzje:

„Nowe życie kontra stary świat”, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza

„Dziesięć tysięcy ton CO2”, Kamil Bujny, Teatr dla wszystkich

„Gliwickie Tchnienie”, Tomasz Sknadaj, Teraz Teatr 

Wspólne dobro, czy własne szczęście?”, Paweł Kluszczyński, Dziennik Teatralny

„Potrzeba nam (Wy)Tchnienia. na Małej Scenie znakomita sztuka w reżyserii Rafała Szumskiego”, Małgorzata Lichecka, Nowiny Gliwickie online

Wywiad z reżyserem spektaklu:
„Urodzić dziecko czy sadzić las? „Tchnienie” w Teatrze Miejskim w Gliwicach”, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza, (czytaj)

Wywiad z aktorami:
„Albo moglibyśmy zasadzić las… przed premierą kameralnego Tchnienia w Teatrze Miejskim w Gliwicach”, Małgorzata Lichecka, Nowiny Gliwickie (czytaj)