terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Ożenek

  • Mikołaj Gogol
  • Premiera: premiera: 29 maja 2021 r. | spektakl dla widzów 16+

Satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji to wciąż, pomimo zmiany kostiumów i konwenansów społecznych, dziwnie znajoma opowieść o tym, kto, z kim i za ile…


Na horyzoncie ślub, a z nim nieskończone sąsiedzkie dyskusje, gorące plotki i węszenie biznesowych okazji. Niewiele tu romantyzmu, wszak nie o miłość, a precyzję wyboru dobrej partii chodzi! Warto dobrze sprawdzić rynek, przenalizować oferty, oszacować zagrożenia i przestawić warunki. A potem już tylko szczęście, szczęście, szczęście… aż po grób.

Agafia Tichonowna gotowa jest do zamążpójścia za wszelką cenę. Kandydatów do ręki ma aż pięciu, wybierać niby jest z czego, ale jednak zegar tyka. Całej transakcji towarzyszy armia doradców, którzy wiedzą przecież, co dla Agafii szczęścia najlepsze, choć jakoś własnego szczęścia zbudować nie potrafili… Wzrok wybranki przyciąga wyjątkowo oporny kandydat, Iwan Kuźmicz Podkolesin. Zwleka, wybrzydza, marudzi i coś nieskory jest do zaciągnięcia przed ołtarz w świątecznym kaftanie…

W tej przezabawnej męsko – damskiej grze pozorów  przyglądamy się marzeniom o partnerze idealnym oraz mieszczańskiej pogoni za blichtrem, pieniądzem, uznaniem. Cóż znaczy I D E A L N Y? Czy głód partnerki idealnej zaspokoi kandydatka nie za gruba, nie za chuda, lecz obrotna? Czy będzie dobry mąż z tego, co to nie łysy i pijący z umiarem? Bo taki, co nie pije i za pannami się nie ogląda, to też nieco podejrzany typ? Strach myśleć, CO LUDZIE POWIEDZĄ?!

Tekst: Mikołaj Gogol

Tłumaczenie: Julian Tuwim

Reżyseria: Paweł Aigner

Scenografia: Magdalena Gajewska

Kostiumy: Zofia de Ines

Muzyka: Piotr Klimek

Wizualizacje: Krzysztof  Prałat

Choreografia walk szermierczych: Rafał Domagała

Występują:

Karolina Olga Burek  / Aleksandra Wojtysiak (Agafia Tichonowna  – panna na wydaniu); Antonina Federowicz / Klaudia Cygoń-Majchrowska (Duniasza — posługaczka); Aleksandra Maj (Fiekła Iwanowna — swatka); Katarzyna Wysłucha* (Arina Pantelejmonowna — ciotka); Przemysław Chojęta* /Mariusz Galilejczyk, (Koczkariew — przyjaciel Podkolesina); Rafał  Domagała* / Paweł Majchrowski(Pijak – amant); Cezary Jabłoński (Starikow — właściciel sklepu); Łukasz Kucharzewski *(Jajecznica — egzekutor, gruby postawny); Dominik Mironiuk* /Mariusz Galilejczyk (Stiepan — młody służący Podkolesina); Maciej Piasny (Żewakin — eks-oficer marynarki); Krzysztof Prałat */Łukasz Kaczmarek (Anuczkin — emerytowany oficer piechoty); Błażej Wójcik *(Podkolesin — urzędnik, radca dworu).

*gościnnie


Informacje dodatkowe:

Czas trwania: 2h 20min (w tym 1 przerwa)

♿ informacje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich:

Teatr wyposażony jest w udogodnienia umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim po terenie holu kasowego, foyer oraz widowni Dużej Sceny. Do holu kasowego można dostać się bezpośrednio z chodnika. Do foyer głównego prowadzą szerokie drzwi, które przed spektaklem są zawsze otwarte. Widownia Dużej Sceny znajduje się na parterze Teatru. Wjazd wózkiem odbywa się przez lewą część widowni. Na parterze znajduje się szatnia oraz  toaleta dla osób niepełnosprawnych. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania w sprawie rezerwacji odpowiednich miejsc. Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów lub kasą biletową.

RECENZJE:

Walący się salon z dziwakami, Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza Katowice przeczytaj

Współcześnie nieogarnięta Agafia, Rafał Turski przeczytaj

Uciekający Pan Młody, Magdalena Mikrut-Majeranek przeczytaj

Fot.  Jeremi Astaszow