terminy

Do zobaczenia w kolejnych miesiącach

Wpuść mnie

  • spektakl dla widzów 16+ / czas trwania: 1h 50min bez przerwy

Agata Biziuk w swoim autorskim tekście zabiera nas do wnętrza betonowej kryjówki. Tu umieszcza swoich pogmatwanych, zatrwożonych, a jednocześnie kretyńsko zabawnych bohaterów. W każdym z nich, w ich prywatnych opowieściach, frustracjach i histeriach przeglądamy się jak w lustrze. Ale tylko to odróżnia nas od wampirów. Właśnie odbicie w lustrze.


Któż z nas nie boi się wampirów? Któż z nas nie stwarza ich w swoich głowach i nie powołuje do życia? A każdy z naszych mentalnych krwiopijców ma swój indywidualny kształt. I każdy wysysa z nas siły, witalność, budzi lęki i frustrację. I wtedy pragniemy się ukryć. Lecz w końcu nie wiadomo, czy straszniej jest w środku między „normalnymi ludźmi”, czy właśnie na zewnątrz, skąd dopiero uciekliśmy.

A wampir? Jak go rozpoznać? Jak się zorientować, że właśnie wyhodowaliśmy go sobie na swojej własnej codziennej krwawicy. Fascynujący, czasem przerażający, a czasem skrzywdzony bohater rozbudzający wyobraźnię twórców niezliczonych książek, komiksów i filmów. Jest osobliwością, postacią balansującą na granicy życia i śmierci, pozostającym w ukryciu, gdzieś na obrzeżach społeczeństwa, tam gdzie nikt nie waży się zaglądać, tam gdzie zaczyna się niewiadome.

Wampir to też odszczepieniec. Ktoś, kogo ścigamy za nasze własne winy. Ktoś, na kogo zrzucamy ciężar za naszą nienawiść. A może to my stajemy się wampirami? Nasze nieustanne poszukiwanie ofiary, nienasycony apetyt na przemoc i krew, która zmywa z nas poczucie winy, czyści nieczyste sumienia.

Scenariusz i reżyseria: Agata Biziuk
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Paweł Brajczewski
Kostiumy: Marika Wojciechowska
Choreografia: Anna Sawicka Hodun
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Video: Marcin Fischer
Produkcja: Agnieszka Szczotka

Obsada: Karolina Olga Burek (Karolina); Aleksandra Maj (Maria); Ewelina Stepanczenko-Stolorz* (Kasia); Przemysław Chojęta* (Piotr), Mariusz Galilejczyk (Kacper); Cezary Jabłoński* (Bard);  Mateusz Trzmiel* (Wampir); Błażej Wójcik (Narrator)

*gościnnie

Dodatkowe informacje:

spektakl dla widzów od lat 16
czas trwania: 1h 50min / bez przerwy

premiera: 29 lutego 2020 r.


Recenzje:

Czy jesteś wampirem? Tomasz Sknadaj, terazteatr.pl przeczytaj

Popkulturowe studium nad lękiem, Paweł Kluszczyński, ijestemspelniony.pl przeczytaj

Wampir z wywiadu, Sylwia Kobuszewska, Dziennik Teatralny Katowice przeczytaj

fot. Jeremi Astaszow


Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Sabina Zygmanowska.
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej_logo