Ferdydurke
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza. Dla upamiętnienia 124 urodzin pisarza zapraszamy na premierę spektaklu “Ferdydurke” w reżyserii Adama Sajnuka.
Tekst Gombrowicza jest wspaniałym pretekstem do poruszenia wciąż aktualnych i współczesnych wątków – zarówno z kategorii zjawisk społecznych, jak i natury psychologicznej.
“Historia 30-letniego Józia, powracającego w szeregi uczniów gimnazjum, to nic innego jak gombrowiczowska metafora kryzysu męskości i unikania odpowiedzialności. Myślę, że młody mężczyzna w świecie zachodniej cywilizacji, powszechnej emancypacji i feministyczno-obyczajowej rewolucji jest w największym tożsamościowym kryzysie w historii. Ferdydurke to idealny tekst, aby o tym kryzysie dziś w teatrze porozmawiać z widzem. Wiecznie żywa jest też satyra na szkołę i formy edukacji. Opisane przez Gombrowicza skostniałe ciało pedagogiczne, uwikłane w zależności od sztywnych założeń szkolnego programu, drętwe wykłady, brak zdolności komunikacyjnych i erudycyjnych nauczycieli, zastygły system, który prosi o odświeżenie i reformę to tematyka niestety wciąż niebywale aktualna. Trzeci wątek to tak zwani niewolnicy nowoczesności – wątek rodziny Młodzików, do której Józio trafia na stancję, to brawurowo wykpiona, sztuczna i bezrefleksyjna poza człowieka nowoczesnego. Zachwyt rodziny Młodzików nad wszelkimi przejawami nowoczesności to nic innego jak inny poziom przestarzałego mieszczaństwa. To idealny pretekst, aby porozmawiać o duchu nowoczesności, który awansował do miana nowej religii”. – zapowiada reżyser.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE – LEKCJE W TWOJEJ SZKOLE
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE – PRÓBA OTWARTA I SPOTKANIE DLA NAUCZYCIELI
Zadanie “Ferdydurke – adaptacja sceniczna powieści Witolda Gombrowicza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Autorką plakatu do spektaklu jest Zuzanna Latuszek, uczennica Zespółu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach im. Cichociemnych. Plakat powstał w ramach praktyk w Teatrze Miejskim w Gliwicach.