Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję

Powracają Gliwickie Spotkania Teatralne!

24 maja 2025 r. o godz. 19:00 zapraszamy do Teatru Miejskiego w Gliwicach na spektakl Teatru Łaźnia Nowa i Teatru im. Żeromskiego z Kielc „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.


Na początku była książka, w której Mateusz Pakuła zawarł pisaną ex post, ale w formie dziennika, kronikę umierania swego ojca. Rzecz przejmująca szczerością, intymne wyznanie miłości, żalu i wściekłości, że nie można było skrócić cierpień konającego człowieka.

Jeden z najciekawszych polskich dramaturgów i najbardziej oryginalnych reżyserów postanowił jednak nie zamykać tej historii i poddał ją próbie sceny. Rozpisał narrację na pięciu fantastycznych aktorów, a ci dali jej nowy, dla wielu nieoczekiwany wymiar. W relację, której autor nie szczędzi nam nawet najbardziej drastycznych szczegółów, wkradł się bowiem podszyty rozpaczą śmiech. Działa jak wentyl bezpieczeństwa, by łatwiej było to teatralne i życiowe doświadczenie wytrzymać.

Do granic bezkompromisowy spektakl jest krzykiem o prawo do eutanazji, bluzgiem przeciw zakłamanemu polskiemu społeczeństwu i nie kryjącej się z najlepszym samopoczuciem kościelnej hierarchii. Spektakl brał udział w niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwalach teatralnych, gdzie za każdym razem jest odbierany jako coś więcej niż normalne przedstawienie. Stąd niekończące się długo po zakończeniu rozmowy z artystów z widzami, prawdziwe ich spotkanie.

Do tego wiele nagród, z Grand Prix zeszłorocznej Boskiej Komedii i Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodą zespołową dla wszystkich wykonawców na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu.

Spektakl został nagrodzony Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Scenariusz powstał na podstawie książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Książkę wydało Wydawnictwo Nisza.

W spektaklu zacytowano fragment wiersza Fernando Pessoa „Kiedy umrę, synku” w tłumaczeniu Gabriela Borowskiego.

Koncepcja i kreacja materiałów promocyjnych: Małgorzata Wach

Projekt identyfikacji graficznej: Zbigniew Prokop

Zdjęcia: Klaudyna Schubert

Kiedy gramy
Dane dotyczące spektaklu
SCENA DUŻA
CZAS 120 minut
WIEK WIDZÓW 16+
PREMIERA 20 stycznia 2023 r.
UWAGI W spektaklu wykorzystywane są: muzyka na żywo, głośne dźwięki, wulgaryzmy i papierosy. Spektakl porusza temat choroby, śmierci, żałoby, religii, polityki i seksu.

Twórcy

Adaptacja i reżyseria Mateusz Pakuła
Scenografia i kostiumy Justyna Elminowska
Muzyka Zuzanna Skolias-Pakuła , Antonis Skolias , Marcin Pakuła
Partie wokalne Zuzanna Skolias-Pakuła
Reżyseria światła Paulina Góral
Asystent reżyserki światła Maciej Kaszyński
Wideo Olga Balowska
Inspicjentka Katarzyna Białooka
Występują: Andrzej Plata ,Jan JurkowskiWojciech Niemczyk , Szymon Mysłakowski, Marcin Pakuł

Organizatorzy / Partnerzy / Patroni

Teatr Miejski w Gliwicach